Czy wiesz jak zarejestrować firmę przez Internet?

Czy wiesz jak zarejestrować firmę przez Internet?
Od 1 lipca 2011 będzie można zarejestrować swoją firmę przez Internet. Udogodnienie wprowadza Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Podpowiadam jak założyć własną firmę przez Internet.

Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki projektem nowelizacji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593) przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestracji działalności ma służyć formularz CEIDG-1, którego wypełnienie ma zająć nie więcej niż 15 minut.

Trzeba będzie wypełnić formularz rejestracyjny zawierający dane potrzebne urzędowi skarbowemu (zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą), Głównemu Urzędowi Statystycznemu (wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej lub o zmianę cech objętych wpisem) i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (zgłoszenie/zmiana płatnika składek) oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników).

CEIDG ma również pełnić funkcje pozwalające na elektroniczne udostępnianie informacji o wpisach do ewidencji działalności gospodarczej, koncesjach, zezwoleniach oraz wpisach do rejestru działalności regulowanej.

Polecamy: Wszystko o CEIDG, co przedsiębiorca wiedzieć powinien

Wniosek o wpis do CEIDG będzie możliwy będzie dostępny na stronie internetowej CEIDG, w BIP Ministerstwa Gospodarki oraz na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (http://epuap.gov.pl/wps/portal).

Wzór wniosku, który nie został jeszcze ustalony (będzie zamieszczony na elektronicznej platformie usług administracji publicznej). Obecnie jest opublikowany jedynie jego projekt: http://www.mg.gov.pl/files/upload/9800/20110318CEIDG-1.pdf.

Osoba fizyczna będzie mogła złożyć wniosek o wpis do CEIDG za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie CEIDG oraz w BIP Ministerstwa Gospodarki, a system CEIDG prześle wnioskodawcy na podany przez niego adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku.

O tym, co będzie podlegało wpisowi do CEIDG określa art. 25 ust. 1 ustawy o sdg. Wpisowi będą podlegać m.in. firma przedsiębiorcy, jego NIP, REGON, miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, przedmiot wykonywanej działalności, informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej. Wpis będzie dokonywany z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku do CEIDG. Wpis będzie dokonywany jedynie na wniosek, chyba że przewidziany będzie wpis z urzędu.

Należy pamiętać o tym, że wniosek o wpis do CEIDG będzie jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, NIP i zgłoszenie jako płatnika w ZUS zgodnie z zasadą tzw. jednego okienka. Jednakże wniosek o rejestrację jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług należy złożyć w urzędzie skarbowym osobno.

Wniosek nie musi być złożony jedynie w formie elektronicznej, można złożyć go w formie papierowej na powyższym formularzu w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy bądź może być do tejże gminy przesłany listem poleconym. Po złożeniu przez przedsiębiorcę wniosku w formie papierowej to gmina przekształci wniosek w formę elektroniczną i prześle go do CEIDG. Złożenie wniosku o wpis do CEIDG jest zwolnione z opłat, tak jak teraz wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Moja firma
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników
03 gru 2024

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)
02 gru 2024

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne
28 lis 2024

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy
27 lis 2024

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy
26 lis 2024

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?
26 lis 2024

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh
25 lis 2024

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.
25 lis 2024

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm
22 lis 2024

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...