Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r. / fot. Fotolia
Do podpisu Ministra Finansów został skierowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Wedle zmian od 2015 r. obecność funkcjonariusza celnego podczas czynności wydania z magazynu i zużycia alkoholu etylowego nie będzie obligatoryjna. Ograniczeniu ulegnie również obowiązek informowania właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmioty winiarskie. Jakie zmiany jeszcze wejdą w życie w 2015 r.?

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych ma na celu ułatwienie w prowadzeniu legalnie działalności gospodarczej w branży związanej z produkcją wyrobów podlegających opodatkowaniu akcyzą. Przedsiębiorcy zgłosili odpowiednie postulaty dotyczące wprowadzenia zmian w przeprowadzaniu kontroli wyrobów akcyzowych. W rezultacie, Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad zmianą Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych.

W obecnym stanie prawnym wytwarzanie, odzyskiwanie, oczyszczanie i odwadnianie alkoholu etylowego odbywa się tylko w obecności funkcjonariusza celnego (art. 9 ust. 1 rozporządzenia). Dodatkowo alternatywą dla obligatoryjnej obecności funkcjonariusza stanowi nałożenie urzędowych zamknięć na pomieszczenia, urządzenia, aparaturę i naczynia uniemożliwiają dostęp do alkoholu etylowego lub jego par. Dodatkowo wydanie i zużycie czystego alkoholu etylowego podczas kontroli również musi odbywać się w obecności funkcjonariusza celnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w kontroli wyrobów akcyzowych od 2015 r.

W związku z postulatami przedsiębiorców w sprawie obecności funkcjonariuszy zaplanowano wprowadzenie zmian w rozporządzeniu, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Zmiana powyższych regulacji umożliwi wykonywania kontroli poprzez nałożenie zamknięć urzędowych na pomieszczenia, naczynia, instalacje produkcyjne, urządzenia bądź aparaturę w podmiotach zużywających alkohol etylowy. Wówczas, bez względu na ilość zużywanego alkoholu etylowego, podczas kontroli obecność funkcjonariusza celnego nie będzie obligatoryjna. Zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego podczas całego procesu wytwarzania wyrobów pochodnych.

Zobacz również: Prawo antymonopolowe 2015 r.

Obecnie, zgodnie z 12 ust. 3 rozporządzenia podmiot informuje pisemnie właściwego naczelnika urzędu celnego, a w przypadku wykonywania kontroli stałej – komórkę kontroli co najmniej na dzień przed zamierzonym wydaniem alkoholu etylowego z magazynu i jego zużyciem, o terminie jego wydania i zużycia oraz o rodzaju i ilości wydawanego i zużywanego alkoholu etylowego. Od 2015 r. powyższy obowiązek zostanie wyeliminowany, jeżeli nałożone zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego.

Założenia nowego projektu rozporządzenia wprowadzą zmianę w przekazywaniu przez podmiot produkujący wyroby winiarskie, właściwemu naczelnikowi urzędu celnego pisemną informację zawierającą wykaz procesów produkcyjnych. W obecnym stanie prawnym wykaz powinien zawierać datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, kupażu, dosładzania, doprawiania, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Od 2015 r. informacja będzie zawierała datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Wskazana zmiana ma na celu ograniczenie obowiązku informowania właściwego naczelnika urzędu celnego i zapobieżenie nadmiernej biurokracji podczas przeprowadzanej kontroli.

Zobacz: Jak zmieni się prawo konkurencji w 2015 roku?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...