Faktury elektroniczne zyskały na wartości

Anna Prymakowska
Ekoconsultant sp. z o.o.
rozwiń więcej
faktury elektroniczne
W myśl obecnych przepisów, faktury przechowywane w elektronicznym archiwum danych rozpoznane za pomocą system OCR, mają taką samą wartość jak ich papierowe odpowiedniki. Podczas kontroli Urzędu Skarbowego przedsiębiorca może je przedłożyć do weryfikacji bez okazywania papierowej wersji. Aby jednak jej wiarygodność nie została podważona należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii opisanych poniżej. Innowacje technologiczne w postaci systemu OCR i kodów QR gwarantują firmom równowartość między elektroniczną a tradycyjną wersję faktur.

Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 roku traktująca o podatku od towarów i usług zasadniczo zmieniła kwestie dotyczące kilku zagadnień, m.in. w zakresie fakturowania. Przedsiębiorcy korzystający z elektronicznego obiegu dokumentów często obawiają się, że nie mają prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów, które udokumentowane są za pośrednictwem tradycyjnych faktur przetworzonych w wersję elektroniczną. Kontrowersje powstają wokół tego, w jaki sposób na wypadek kontroli Urzędu Skarbowego będą mogli uwierzytelnić jej pochodzenie. Aby wyeliminować zagrożenie dotyczące przechowywania dokumentu w wersji elektronicznej   warto skorzystać z systemu OCR i kodów QR. Na co należy zwrócić uwagę? Czy faktura przetworzona na wersję  elektroniczną jest już równa tradycyjnej wersji?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Faktury elektroniczne a tradycyjne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy są zobligowani do przechowywania faktur w przedziale na okresy rozliczeniowe. Zasadniczą kwestią jest tutaj to, aby dokumenty były łatwo dostępne do sprawdzenia, np. podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Ponadto przedsiębiorca musi zapewnić autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność tego dokumentu  aż do chwili przedawnienia zobowiązań podatkowych. Obowiązkiem każdego podatnika jest bezzwłoczne przekazanie dostępu do dokumentów w chwili kontroli uprawnionych do tego urzędników. Ta zasada dotyczy także przedsiębiorców korzystających z elektronicznego obiegu dokumentów. Sposób zapewnienia jej autentyczności, integralności oraz czytelności musi być zgodny z ustawą art. 106 m ust. 1 u.p.t.u. W sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta z elektronicznego obiegu dokumentów, nie ma obowiązku przechowywania ich papierowych wersji pod warunkiem, że spełnione są   wskazane przesłanki ustawowe.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

„Obecnie przedsiębiorcy korzystający z innowacyjnych rozwiązań technologicznych w księgowości mają gwarancję, że w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego archiwizacja dokumentów papierowych w wersji elektronicznej jest zgodna z wytycznych zawartymi w rozporządzaniu MF z dnia 20 grudnia 2012 w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej. Zasadniczo daje to przedsiębiorcom wiele korzyści, m.in. zapewnienie, że dokument z którego odliczono podatek VAT nie ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu.   Większość firm zajmujących się usługami księgowymi  gwarantuje utrzymanie tych zasad poprzez wprowadzanie na fakturach unikalnych numerów, które widoczne są zarówno na elektronicznej jak i papierowej wersji. My zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązanie jakim jest oznaczanie dokumentów dodatkowo kodem QR. Dzięki temu nie tylko gwarantujemy integralność wszystkich dokumentów, ale również łatwe ich odszukiwani w archiwum, które jest możliwe za pomocą czytnika do kodów.” mówi Anna Prymakowska, specjalista ds. prawnych i podatkowych w firmie Ekoconsultant.  

Należy dodać, że zasadniczo wpływa to na wartość dokumentów elektronicznych, które w chwili obecnej są tak samo ważne, jak te w wersji tradycyjnej. Dodatkowym atutem takich rozwiązań jest dowolność miejsca archiwizacji dokumentów papierowych, ponieważ na wypadek postępowania wystarczy służbom podatkowym udostępnić dokumenty on-line, które traktowane są jak oryginał. Jest to zdecydowany krok ze strony ustawodawcy w kierunku uporządkowania kwestii związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Odliczanie VAT od zakupów

Powyżej opisane kwestie są kluczowe, aby faktury były uznane za prawomocne do uzyskania uprawnień do  odliczeń podatkowych. Okazuje się, że  po przenalizowaniu zapisów ustawowych oraz interpretacji podatkowych od tego roku dopuszczalne jest przechowywanie faktur, które zostały otrzymane drogą tradycyjną, w innej formie np. elektronicznej. Przedsiębiorca może posiadać je wówczas zapisane w dowolny sposób, np. na nośniku zewnętrznym. Nie ma bowiem “normatywnych” przeszkód do istnienia tzw. “systemu mieszanego”. W chwili obecnej przedsiębiorca nie musi zachowywać już oryginalnej (tj. papierowej) postaci dokumentu. Faktury wprowadzone do  system przy użyciu OCR zapewniają dokumentom autentyczność pochodzenia i integralność tekstu, a co za tym idzie stają się podstawą do odliczenia podatku VAT od dokonanych np. zakupów.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...