Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Marta Mizerska
rozwiń więcej
zmiana formy opodatkowania w ciągu roku
Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Decyzja podatnika

Forma opodatkowania przedsiębiorcy zaczynającego działalność gospodarczą w trakcie roku zależy od decyzji podjętej za pomocą formularza CEIDG-1, czyli wniosku służącego do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych, składanego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Wniosek jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS, GUS i można go złożyć również drogą elektroniczną. Poza tą formalnością, podatnik musi jeszcze złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT (formularz VAT-R)

Do wyboru mamy następujące formy opodatkowania : zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Przy okazji wyboru formy należy wskazać czy zaliczki będziemy wpłacać miesięcznie, kwartalnie czy w formie uproszczonej., a także w jakiej formie będziemy prowadzić dokumentację rachunkową.

Formularz VAT-R służy natomiast do określenia, czy chcemy skorzystać ze zwolnienia z VAT, czy też rozliczać go od początku działalności. Trzeba przy tym pamiętać, że zwolnienie przysługuje aż do momentu, gdy sprzedaż przedsiębiorcy przekroczy w danym roku 150 tys. zł. Limit ten liczy się proporcjonalnie do okresu jej prowadzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przypadku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, jej instalacja także podlega limitowi 20 tys. zł, jak również ma tu zastosowanie zasada proporcjonalności prowadzenia działalności.

Polecamy: 500 pytań o VAT

Zmiana w trakcie roku obrotowego

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 18 czerwca 2014r.(nr IBPBI/1/415-356/14/WRz) stwierdził, że w przypadku pierwotnego opodatkowania wg skali podatkowej obowiązującego z mocy ustawy, można dokonać późniejszej zmiany tego opodatkowania. Możliwe jest to tylko pod pewnymi warunkami. Musi być ono dokonane do 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Tylko do tej chwili możliwa jest zmiana opodatkowania, ponieważ jakakolwiek późniejsza nie wywołuje skutków prawnych.

Wybór formy opodatkowania małej firmy

Poprawa błędu we wniosku

Istotna jest także interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2014r. (nr ITPB1/415-242/14/MW), w której rozstrzygnął, że przeszkodą do opodatkowania przychodów ryczałtem nie może być samo zadeklarowanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wskazanym w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznacza to, że przedsiębiorca traci prawo do tej formy opodatkowania dopiero, gdy osiągnie przychód z działalności, do której nie może być ona stosowana.

Koniec terminu do wyboru formy opodatkowania

Zmiana formy zatrudnienia

W tym przypadku dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy( interpretacja z 7 maja 2014r., nr ITPB1/415-147/14/MP) wyjaśnił, że w przypadku zmiany formy zatrudniania z umowy o pracę na samozatrudnienie, podatnikowi przysługuje prawo do dalszego opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli nie spełnia negatywnych przesłanek określonych w art. 8  ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jaka forma rozliczenia podatku przy wysokich zarobkach?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...