Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku
Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku wynosi 150 000 złotych rocznie. Większość przedsiębiorców rozpoczynających działalność nie musi od razu rejestrować się jako VAT-owcy, mogą bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, czyli ze względu na obroty. Utrata tego zwolnienia może nastąpić, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży. Warto więc wiedzieć od czego ten limit zależy.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, łączna wartość dokonanej przez niego sprzedaży nie może w poprzednim roku przekroczyć poziomu 150 000 złotych. Do tej wartości nie wlicza się kwoty podatku. W sytuacji, gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność np. w połowie roku, limit oblicza się proporcjonalnie do długości prowadzenia firmy.

Należy także wiedzieć, że nie wszystkie transakcje bierze się pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. Nie ma takiej konieczności w przypadku:

  • sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
  • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
  • większość transakcji odgórnie zwolnionych z VAT.

W 2014 roku do limitu przedsiębiorca musi wliczać obrót odnoszący się do części transakcji zwolnionych z VAT, np. związanych z wynajmowaniem nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe czy usługami ubezpieczeniowymi – w sytuacji, gdy nie mają charakteru usług pomocniczych. Co to oznacza? Tak naprawdę przepisy nie określają definicji „transakcji pomocniczej”. Powołując się jednak na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy za takie uznać transakcje, które mają charakter uboczny i nie stanowią głównego przedmiotu działalności.

Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Jak opodatkować transakcję, która powoduje przekroczenie limitu?

Jeszcze w poprzednim roku w momencie utraty zwolnienia po przekroczeniu 150 000 złotych przedsiębiorca zobligowany był opodatkować nadwyżkę sprzedaży ponad tę kwotę. Aktualnie ta kwestia przedstawia się trochę inaczej. Od początku 2014 roku opodatkować należy nie samą nadwyżkę, ale całą wartość sprzedaży, która spowodowała przekroczenie wspomnianego limitu.

Mały podatnik VAT 2014

Przykład:

Jeśli przedsiębiorca w 2013 roku przekroczył limit o 2 000 złotych sprzedając towar o wartości 5 000 złotych to musiał opodatkować tylko wartość 2 000 złotych.

Z kolei, gdy w 2014 roku przekroczył limit o 2 000 złotych sprzedając towar o wartości 5 000 złotych jego obowiązkiem jest opodatkować całą wartość transakcji, czyli w tym wypadku 5 000 złotych.

W porównaniu do ubiegłego roku zmienił się także inny aspekt związany z utratą (lub rezygnacją) ze zwolnienia z VAT. Otóż przedsiębiorca nie jest już zobligowany do przeprowadzenia remanentu, czyli rozliczenia towarów, które posiadał w dniu utraty zwolnienia lub na dzień rezygnacji z niego. Funkcjonujące wcześniej regulacje uznano bowiem za zbyt rygorystyczne.

Rozliczenie podatku VAT przez wystawcę faktury korygującej


Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Przedsiębiorca, którego sprzedaż przekroczyła limit 150 000 złotych rocznie traci prawo do zwolnienia z VAT i zobowiązany jest do zarejestrowania się jako VAT-owiec. W tym przypadku należy to zrobić przed dniem przekroczenia limitu. W celu rejestracji jako podatnik VAT trzeba złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym ustalonym ze względu na miejsce wykonywania sprzedaży opodatkowanej VAT-em. Przedsiębiorcy prowadzący działalność podlegającą różnym urzędom skarbowym muszą złożyć VAT-R w urzędzie ustalonym zgodnie z miejscem zamieszkania. Rejestracja pociąga za sobą wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 170 zł.

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy najwcześniej po upływie roku, licząc od końca roku, w którym przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia (lub z niego zrezygnował).

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Autor: Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...