Kredyt na budowę nieruchomości - jak rozliczyć odsetki?

W jaki sposób przedsiębiorca może rozliczyć odsetki od kredytu na nieruchomość?
Budowie firmowej nieruchomości towarzyszy często zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu. W jaki sposób przedsiębiorca może rozliczyć odsetki od takiego kredytu?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej niekiedy, choć nie zawsze, konieczne jest posiadanie specjalnie przystosowanej do tego celu nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością budowy obiektu od podstaw. Kapitał potrzebny na tę inwestycję najczęściej pochodzi z kredytów bankowych, z którymi nierozerwalnie związane są odsetki. Tu nasuwa się pytanie, czy koszty te można zakwalifikować do kosztów podatkowych, zmniejszając w ten sposób podstawę opodatkowania, a jeśli tak – to kiedy?

Odsetki od kredytu inwestycyjnego kosztem…

Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, zawierającym listę kosztów, które w żadnym wypadku nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.  Ponadto warto podkreślić, że aby dany wydatek – w tym wypadku odsetki kredytowe – mógł zostać zakwalifikowany do kosztu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności, musi on pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przedmiotem prowadzonej działalności.

Odsetki wynikające z oprocentowania kredytu bankowego przeznaczonego na budowę nieruchomości firmowej – wytworzenia środka trwałego – można uznać za koszty uzyskania przychodów. Pojawia się jednak pytanie, jaki przyjąć moment początkowy rozliczenia tych odsetek.

Polecamy: Składki ZUS 2012

…w postaci amortyzacji

W przypadku odsetek z tytułu kredytu bankowego finansującego budowę nieruchomości firmowej, naliczonych do dnia oddania obiektu do użytku, w myśl artykułu 22g ustawy o PIT, podatnik nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zamiast tego odsetki te zostaną zaliczone w poczet wartości początkowej środka trwałego, a następnie rozliczone w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zakończona inwestycja umożliwia rozliczenie odsetek w kosztach

Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia wydatków poniesionych w celu pokrycia odsetek od kredytu bankowego po dniu przekazania środka trwałego do użytku. Należy zaznaczyć, że koszty te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nie zwiększają więc wartości początkowej inwestycji. Warunkiem uznania ich za koszt podatkowy jest faktyczna zapłata. Jeśli odsetki są kapitalizowane, warunkiem wystarczającym uznania ich za koszt uzyskania przychodu jest ich kapitalizacja. 

Polecamy: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...