Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów? i
Zagospodarowanie terenu wokół firmy jest jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów. Przedsiębiorcy dokonują więc inwestycji związanych, zarówno z planowaniem zagospodarowania zieleni, jak również zakupem niezbędnej roślinności.

Koszt uzyskania przychodu

Kwestia możliwości zaliczenia wyżej wymienionych wydatków w koszty podatkowe jest sprawą sporną. Wynika to z faktu, iż za koszt uzyskania przychodu zwykło się uznawać wydatki pozostające w bezpośrednim związku przyczynowo skutkowym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto koszty te muszą zostać poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia możliwości osiągnięcia przychodów w przyszłości. Podatnik powinien również pamiętać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiują katalog kosztów, które pod żadnym względem nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na zakup nasion trawy oraz sadzonek krzewów ozdobnych

Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych przez podatnika na zagospodarowanie wokół firmy (trawa, krzewy, kwiaty) jest sprawą sporną. Indywidualne interpretacje podatkowe wydawane przez organy podatkowe są rozbieżne.

Generalnie rzecz ujmując, wszystko zależy od okoliczności. Wyżej wymienione koszty można zaliczyć do kosztów podatkowych w sytuacji, kiedy podatnik jest w stanie wykazać związek przyczynowo skutkowy poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością w celu osiągnięcia zysku w przyszłości. Dodatkowo trzeba pamiętać, że kosztem powyższe wydatki mogą być o ile nie będą zaliczone do tzw. reprezentacji.

Polecamy: Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej a VAT

Trawa i kwiaty wokół hotelu kosztem

Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi działalność rekreacyjno sportową w postaci kompleksu wypoczynkowego, którego jedną z najważniejszych cech jest przyjazne środowisko naturalne, koszty poniesione na zagospodarowanie przestrzenne zieleni można zaliczyć do kosztów podatkowych. Wynika to z faktu, że klienci korzystający z usług oferowanych przez tego typu kompleksy zwracają szczególną uwagę na najbliższe sąsiedztwo danego przedsiębiorstwa. Dlatego też związek przyczynowo skutkowy kosztów poniesionych na zakup roślinności z przyszłymi przychodami jest oczywisty.

Trawa i kwiaty wokół firmy nie mogą stanowić reprezentacji

Wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy mogą stanowić koszt podatkowy jeśli wystrój nie będzie odbiegał od przyjętych standardów w okolicy i w danej branży.

Takie stanowisko reprezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Jeśli jednak zielony wystrój wokół firmy nosi znamiona wystawności (np. egzotyczne drzewka), organ podatkowy może potraktować wydatki poniesione na ten cel jako reprezentację, a ta jako taka jest wyłączona z kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość zaliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodów jest kwestią indywidualną

Nie każda inwestycja w zieleń otaczającą siedzibę firmy wywiera znaczący wpływ na poprawę wyników działalności gospodarczej, Dlatego też nie można generalizować. Możliwość zaliczenia wydatków na zakup nasion trawy jak również sadzonek krzewów ozdobnych jest kwestią indywidualną i powinna być rozpatrywana za każdym razem z uwzględnieniem definicji kosztów uzyskania przychodów wyznaczoną przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Sankcje za nieujawnienie dochodów – porada

Autor: Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...