Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r.

ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
rozwiń więcej
Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r. /Fot. shutterstock.com / www.shutterstock.com
Z początkiem przyszłego roku mocą nowelizacji ustawy o CIT stawka 15% zostanie obniżona do 9%. Nowa stawka co prawda będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2018 r., lecz z obniżonej stawki nie skorzystają wszyscy, a część firm nawet straci ulgę.

W dniu 13 listopada 2018 r. Prezydent podpisał projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w ustawie są realizacją ogłoszonej przez resort finansów polityki tzw. "3P" w prawie podatkowym. Według jej autorów ma za tym iść przede wszystkim przejrzystość, prostota i przyjazność systemu podatkowego.

Szczególne znaczenie ma zmiana polegająca na obniżeniu stawki podatku CIT z 15% do 9% w odniesieniu do małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Nowa stawka będzie obejmowała przychody (dochody) inne niż z zysków kapitałowych, a więc wyłącznie przychodów z tzw. działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Z preferencyjnych zasad opodatkowania będą mogli skorzystać podatnicy, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro (według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys. zł) pod warunkiem, że będą posiadali status małego podatnika. Do opodatkowania preferencyjną stawką 9% konieczne będzie nieprzekroczenie tego limitu nie tylko w poprzednim, lecz także w bieżącym roku podatkowym. W związku z nowelizacją możliwa będzie sytuacja, w której przedsiębiorca, który za poprzedni rok osiągnął przychody poniżej limitu 1,2 mln euro, a w bieżącym roku podatkowym limit ten przekroczy, będzie zobowiązany do opodatkowania dochodów według podstawowej stawki 19%. Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogli stosować także przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoją działalność przy jednoczesnym spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

Ograniczenia w stosowaniu stawki 9% spotkają podatników, którzy min. przeprowadzili działania restrukturyzacyjne w odniesieniu do spółki dzielonej oraz podatnika, który wniósł do innego podmiotu wkład na kapitał w postaci uprzednio prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych - 10 000 EUR, które zostały uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników. Ograniczenia te będą obowiązywały w roku podatkowym, w którym zostały przeprowadzone działania restrukturyzacyjne, a także w następnym.

Nowe regulacje mogą okazać się korzystne, jednak tylko dla określonych podatników. Przed skorzystaniem z obniżonej stawki CIT, podmiot powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy na pewno spełnia warunki umożliwiające skorzystanie z preferencyjnych zasad.

Zobacz: Prawo dla firm

Autor: Daria Kwiatkowska

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...