Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami

Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami /Fot. Fotolia / Fotolia
Coraz więcej podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na pozyskiwanie (potocznie zwane wydobywaniem) kryptowalut, takich jak bitcoin, litecoin czy ether. W tym celu kupują profesjonalne komputery wraz ze stosownym oprogramowaniem. Dodatkowo, korzystając z wahań kursów na giełdach kryptowalut, nabywają je przez internet i sprzedają z zyskiem. Przypomnijmy, że wydobywanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych problemów kryptograficznych i w efekcie uzyskiwaniu kryptowalut. By to robić, potrzebne są wyspecjalizowane komputery (kryptokoparki), internet i dużo energii elektronicznej.

Handel kryptowalutami a podatek dochodowy

Sprzedaż kryptowalut podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Gdyby wydobywaniem i sprzedażą zajmowała się osoba fizyczna nieprowadząca działalności, jej obowiązkiem byłoby rozpoznanie przychodu w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji kwoty wyrażonej w walucie tradycyjnej. Podatnik powinien również wykazać przychód z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychód z praw majątkowych wymienionych w art. 18 updof.

Jeżeli natomiast sprzedaż będzie odbywała się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za datę powstania przychodu przyjmuje się dzień zbycia prawa majątkowego. Inaczej mówiąc, będzie to to data sprzedaży kryptowaluty, jednak nie późniejsza niż data wystawienia faktury lub uregulowania należności. Uzyskany przychód zostanie wykazany w odpowiednim zeznaniu podatkowym w zależności od wybranego sposobu opodatkowania (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej).

Firma X wystawiła fakturę za sprzedaż kryptowalut 20 lipca 2018 r. Przekazanie kryptowalut na konto nabywcy nastąpiło 26 lipca 2018 r., jednak zapłata wyrażona w euro wpłynęła na konto firmowe dopiero 6 sierpnia 2018 r. W którym miesiącu należy rozpoznać przychód?

Firma powinna rozpoznać przychód w dacie wystawienia faktury. Wpływ należności w kolejnym miesiącu nie ma znaczenia w przypadku zbywania kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gdyby jednak tej samej sprzedaży w lipcu 2018 r. dokonała osoba fizyczna nieprowadząca działalności, otrzymanie należności w sierpniu 2018 r. skutkowałoby rozpoznaniem przychodu w sierpniu.

Podatnik, ustalając wysokość dochodu do opodatkowania, ma prawo zaliczać związane z tego typu działalnością wydatki do kosztów podatkowych, w myśl zasady, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów".

Zobacz: Prawo dla firm

Jeśli zatem ponoszone wydatki mają ścisły związek z osiąganymi przychodami i nie zostały wymienione w art. 23 updof tj. w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe, a ponadto są w odpowiedni sposób udokumentowane, podatnik ma prawo poprzez ich uwzględnienie obniżyć wysokość swojego dochodu, a zatem także wysokość zobowiązania podatkowego powstającego z tego tytułu.

Podatnik handlujący kryptowalutami powinien mieć zestawienia transakcji, w których ujęte zostały wszelkie dane pozwalające na identyfikację danej transakcji, w tym przede wszystkim informacje o jej dacie oraz ilości i rodzaju sprzedawanych, kupowanych lub wymienianych walut. Dokumentem potwierdzającym dokonanie operacji może być także wyciąg bankowy lub wyciąg z zapisem historii transakcji giełdowych pobierany ze strony internetowej giełdy kryptowalut.

Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku zaliczenie do kosztów wydatków udokumentowanych w ten sposób będzie możliwe. Wiele zależy od rodzaju prowadzonych przez podatnika ksiąg podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, dokonuje w niej zapisów na podstawie dokumentów, takich jak faktury czy rachunki. Chociaż możliwe jest zaliczanie do kosztów np. opłat bankowych związanych z prowadzeniem rachunku firmowego, sam wyciąg bankowy lub wydruk transakcji z giełdy kryptowalut nie dają podatnikowi możliwości rozliczenia kosztów nabycia waluty.

Nie oznacza to jednak, że fiskus zamyka podatnikowi prowadzącemu książkę przychodów i rozchodów drogę do zaliczania poniesionych wydatków do kosztów. W gestii przedsiębiorcy jest udokumentowanie przeprowadzonej transakcji w możliwie dokładny i rzetelny sposób - poza ww. wyciągami może włączyć do dokumentacji umowy z kontrahentami lub inne dokumenty potwierdzające prawidłowość dokonanej transakcji.

Na polskim rynku handel kryptowalutami nie jest jeszcze popularny i niektóre urzędy skarbowe wprost przyznają, że mają problem z weryfikowaniem poprawności zapisów w przypadku kontroli. Dlatego zasadnym będzie sporządzenie wniosku o interpretację indywidualną w sytuacji, gdy podatnicy nie dysponują szczegółową dokumentacją każdej zawieranej transakcji.

Inaczej jest w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe. Wtedy w rozumieniu ustawy o rachunkowości wyciągi wraz z wydrukiem potwierdzenia transakcji giełdowej uzupełnione podpisem osoby uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji w imieniu firmy mogą stanowić dowód księgowy. Tym samym podatnik może na ich podstawie zaliczać poniesione wydatki do kosztów podatkowych.

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca zaliczył do kosztów również wydatki poniesione na zakup sprzętu służącego do wydobywania kryptowalut (w tym komputerów i serwerów) oraz koszty internetu czy energii elektrycznej, również ściśle związane z tego typu działalnością.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami

W artykule omówiono również handel kryptowalutami a PCC oraz kryptowaluty a VAT.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...