Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
rozwiń więcej
PBAP
rozwiń więcej
Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?
Przepisy tzw. ustawy okołobudżetowej wprowadziły nowe zasady dotyczące stosowania właściwej stawki w przypadku, gdy inne przepisy prowadzą do zmiany ich wysokości (np. z 22% na 23%). Pierwsza zmiana nastąpiła 1 stycznia 2011 r., następne zaś w najbliższych latach. Ogólna zasada brzmi, iż moment wykonania decyduje o zastosowaniu właściwej stawki, bez względu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zasada ta jest jasna w przypadku dostawy towarów, gdy łatwo da się określić kiedy dostawa nastąpiła. Inaczej może być w przypadku usług rozliczanych w okresach, gdy wykonywanie usługi rozpoczęto w 2010 r., a zakończono w roku 2011.

W tym celu, w przypadku usług rozliczanych w następujących po sobie okresach, ustawodawca w sposób szczególny określił moment wykonania usługi. W myśl art. 41 ust. 14b ustawy o podatku od towarów i usług czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c. Zastosowanie tego przepisu zależy zatem od istnienia co najmniej dwóch okresów rozliczeniowych, przypadających bezpośrednio po sobie. Co zaś w przypadku, gdy umowa przewiduje tylko jeden okres, w którym zostanie wykonana usługa?

Pytanie to ma znaczenie wyłącznie wtedy, gdy okres świadczenia przypada na przełomie lat, kiedy zmienia się stawka, np. 2010/2011. Stosownie do art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną: 1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku; 2) z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Czy powyższy przepis ma zastosowanie tylko do usług które są wykonywane w następujących po sobie okresach, czyli pod warunkiem istnienia co najmniej dwóch okresów wynikających z tej samej umowy? Art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług nie może być uznany za przepis szczególny tylko wobec ust. 14b, ale jest także przepisem szczególnym wobec ust. 14a. Nie ogranicza on bowiem swojego zastosowania poprzez wyraźne odwołanie się do sytuacji opisanej w jednym z powyższych przepisów (ust. 14a, czy 14b).

Polecamy: Jakie są wady i zalety karty podatkowej?

Oznacza to, iż dla celów zastosowania stawki usługa musi zostać podzielona na dwie części do końca grudnia 2010 r. i od tej daty także wtedy, gdy usługa świadczona na przełomie lat nie jest jedną z kilku usług, których okresy świadczenia następują po sobie, ale jest samodzielną usługą rozliczaną w okresie.

Umowa przewiduje, iż cała usługa budowlana jest wykonywana od 10 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Usługa ta nie stanowi jakiejś większej usługi kompleksowej, wykonywanej w kilku okresach rozliczeniowych (jest to usługa zamykająca się w jednym okresie). Jednakże także w tym przypadku zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług, który nakazuje podzielić tę usługę na dwie części: od 10 do 31 grudnia 2010 i od 1 do 31 stycznia 2011 r. Do pierwszej części zastosowanie znajdzie stawka dotychczasowa, do drugiej stawka „nowa”. Nie jest dopuszczalne twierdzenie, iż ze względu na fakt, że tej usługi nie poprzedza, ani nie następuje po niej kolejny okres rozliczeniowy, to jedynym momentem jej wykonania jest 31 stycznia 2011 r., zaś jedyną właściwą stawką jest stawka „nowa”.

Polecamy: serwis Leasing

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...