Jak wysoka może być pomoc de minimis?

Magdalena Czajka
rozwiń więcej
Wysokość pomocy de minimis.
Pomoc de minimis jest szczególnym rodzajem pomocy udzielanym przedsiębiorcom przez państwo. Jej specyfika polega na tym, że nie podlega kontroli ze strony Komisji Europejskiej, gdyż jest wsparciem o niewielkich rozmiarach, a to nie narusza konkurencji na rynku. Jaka jest wysokość pomocy de minimis?

Pomoc de minimis jest przyznawana we wszystkich, w zasadzie, sektorach gospodarki. Wyjątki przewiduje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis wskazując np. że pomoc ta jest wyłączona dla podmiotów gospodarczych znajdujących się w trudnej sytuacji. 

Ogólna kwota pomocy przyznawana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie może przekraczać 200 tysięcy euro w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. W stosunku do przedsiębiorcy działającego w sektorze transportu drogowego wysokość tej pomocy nie może przekraczać 100 tysięcy euro przez dowolny okres trzech lat budżetowych. 

Wszystkie te wartości są wartościami brutto, czyli takie, które nie uwzględniają potrąceń z tytułu podatków ani innych opłat.

Wskazaną wyżej wysokość pomocy de minimis stosuje się bez względu na jej formę i cel, a także bez względu na to, czy jest ona finansowana w całości czy w części z zasobów Wspólnoty. 

Przedsiębiorca, chcąc wystąpić z wnioskiem o udzieleniu mu takiej pomocy, ma obowiązek- obok innych dokumentów- złożyć zaświadczenie, w którym wskaże czy korzystał z tego rodzaju pomocy, czy też nie. Jeżeli takie wsparcie zostało mu udzielone to powinien wskazać wysokość otrzymanej pomocy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych.

Jest to uzasadnione tym, iż pomoc de minimis jest pomocą o niewielkich rozmiarach i trzeba przestrzegać, by nie były naruszone zasady konkurencji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

Co się stanie, gdy podmiot ubiegający się o pomoc de minimis już wcześniej z niej korzystał?

W takim wypadku są możliwe dwie sytuacje:
1. pomoc de minimis przewyższa pułap 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro w sektorze transportu drogowego) lub
2. pomoc ta nie przekracza tej wysokości.

W pierwszym przypadku pomoc nie zostanie udzielona, gdyż nie można będzie tu zastosować rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku. Natomiast, w drugiej sytuacji pomoc zostanie udzielona, ale dopiero po utwierdzeniu się przez państwo, że łączna kwota tego wsparcia uzyskanego przez podmiot gospodarczy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych nie przekroczy pułapu 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro dla sektora transportu drogowego).

Podstawa prawna:
- rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. Unii Europejskiej WE L 379 z dnia 28 grudnia 2006 roku). 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...