Procedura zakładania spółki na Cyprze

Katarzyna Szeliga
Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.
rozwiń więcej
Zakładanie spółki na Cyprze
Procedura zakładania spółki na Cyprze nie jest skomplikowana, ale lepiej skorzystać z pomocy firm, które się tym zajmują. Pośrednik załatwi za nas wszystkie formalności, nam pozostanie tylko podpisać dokumenty. Firmy pośredniczące wysyłają do klienta dokumenty w przypadku, gdy osoba zakładająca spółkę na Cyprze nie wyrazi chęci przyjazdu na Cypr.

Pierwszy krok to zgromadzenie wymaganych dokumentów m.in. poświadczony notarialnie wyciąg z paszportu, opinia bankowa, dokument potwierdzający adres zamieszkania np. rachunek, w języku angielskim, lub przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Gdy wspólnikiem ma być osoba prawna, konieczne będzie przedstawienie odpisu z rejestru przedsiębiorców dotyczącego tej osoby prawnej.

Z kompletem dokumentów należy udać się do departamentu rejestracji spółek Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Turystyki (Departament of Registrar of Companies) w celu akceptacji nazwy spółki. Istnieje możliwość zgłoszenia więcej niż jednej nazwy w celu uniknięcia konieczności ponownego zgłaszania się do departamentu. Należy pamiętać, że nazwa spółki nie może zawierać słów obraźliwych, nie można użyć słów takich jak ubezpieczenia, bank, giełda itp. Nazwa może być wyrażona w języku greckim, angielskim, bądź w każdym innym języku, pod warunkiem, że przy rejestracji zostanie przetłumaczona na język angielski lub grecki. Uzyskanie potwierdzenia poprawności nazwy następuje w ciągu kilku dni roboczych.

Po uzyskaniu zgody na rejestrację spółki należy sporządzić wniosek rejestracyjny do departamentu rejestracji spółek wraz z:

  • umową i statusem spółki,
  • danymi personalnymi udziałowców,
  • danymi personalnymi członków zarządu,
  • adresem spółki,
  • danymi sekretarza,sekretarki,
  • informacjami o kapitale spółki.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Umowa spółki winna być podpisana własnoręcznie przez każdego wspólnika. W umowie spółki powinny się znaleść następujące informacje:

  •  forma organizacyjno-prawna,
  • stwierdzenie, że główne biuro spółki ma siedzibę na Cyprze,
  • przedmiot działalności spółki,
  • zasady odpowiedzialności za zobowiązania,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • wskazanie wartości udziałów.

Status spółki określa wewnętrzną strukturę spółki, uprawnienia wspólników, obowiązki dyrektorów, kwestie związane z emisją udziałów, rodzaj udziałów, zasady wypłat dywident.

Istnieje możliwość również zakupu gotowej, zarejestrowanej spółki. Jest to najszybszy sposób na rozpoczęcie działalności.

Na Cyprze nie obowiązuje minimalna i maksymalna wysokość kapitału zakładowego. Nie istnieje też obowiązek faktycznego pokrycia kapitału zakładowego. Spółka natomiast musi posiadać conajmniej jednego dyrektora i sekretarza.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Po zarejestrowaniu spółki należy uzyskać dokument potwierdzający nadanie spółce polskiego odpowiednika numeru NIP, jeśli zatrudnimy pracowników, musimy uzyskać także numer ubezpieczenia społecznego.

Gdy tylko procedura rejestracji spółki jest zakończona otrzymujemy Certyfikat Rejestracji w języku greckim i angielskim wraz z listą dyrektorów, sekretarzy/sekretarek, listą wspólników oraz adresem spółki.

By płacić podatki od osób prawnych w wysokości 10% na Cyprze, należy swoją firmę posiadać na terytorium tego kraju. Spółki, które nie mają zarządu w Republice Cypryjskiej oraz nie mają tu siedziby
i nie prowadzą tu działalności nie są uznawane za cypryjskie i nie są płatnikami podatku CIT. Konsekwencją braku uznania spółki za cypryjską jest brak możliwości skorzystania z cypryjskich przepisów podatkowych, brak możliwości skorzystania z korzyści płynących z umów o podwójnym opodatkowaniu. Co należy więc zrobić by spółka była w 100% cypryjska? Należy przestrzegać następujących zasad:

  • zarząd powinien się składać z przynajmniej jednego cypryjskiego rezydenta podatkowego,
  • posiedzenia zarządu powinny odbywać się na terenie Cypru,
  • zarząd podejmuje ważne decyzje na terytorium Cypru.

Wszystkimi powyższymi czynnościami zajmują się firmy pośredniczące na Cyprze. Dlatego też warto skorzystać z usług oferowanych przez te firmy.

Zobacz serwis: Firma za granicą

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...