Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Katarzyna Szeliga
Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.
rozwiń więcej
spółki na Cyprze
Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółki cypryjskie

Spółki cypryjskie podobnie jak w Polsce dzielimy na:

  • osobowe (partnerships),
  • kapitałowe (limited companies).

Partnerships odpowiadają naszym polskim spółkom osobowym takim jak: spółka jawna, partnerska itd., które nie posiadają osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Na Cyprze tak jak i w Polsce spółki te nie są płatnikiem podatków dochodowych, podatek ten jest płacony i rozliczany bezpośrednio przez wspólników spółki.

Cypryjskie spółki kapitałowe, posiadają osobowość prawną, w której odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości kapitału i odpowiadają polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkom akcyjnym.

Najpopularniejszy rodzaj spółek na Cyprze to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Private Company Limited by Shares). Najczęściej zakładana przez zagranicznych przedsiębiorców dla celów optymalizacji podatkowej. Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wartości kapitału nominalnego. Spółka LTD może pełnić również rolę spółki holdingowej. Odpowiednikiem tej spółki cypryjskiej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Private Company Limited by Shares może prowadzić wszelkiego rodzaju działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności tej spółki nie wymaga żadnych zezwoleń, o ile nie jest to działalność regulowana. Pozwolenia są wymagane w przypadku prowadzenia działalności w takim zakresie jak: bankowość, ubezpieczenia, usługi finansowe itp.

Przedsiębiorcy z Europy po wejściu Republiki Cypryjskiej do Unii Europejskiej traktowani są zgodnie z prawej unijnym i na równi z obywatelami Cypru. Nie ma żadnych przeszkód do założenia przedsiębiorstwa na Cyprze.

Zobacz: Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?

Od 1 maja 2004 roku na Cyprze został zniesiony obowiązek uzyskiwania zgody Centralnego Banku Cypru na zarejestrowanie spółki, której właścicielem jest osoba, lub osoby z zagranicy. Bank nie przechowuje również informacji o rzeczywistym właścicielu spółki (beneficial owner) jeśli wykorzysta się  instytucję nominnee shareholders.

Zwróćmy też uwagę, że funkcjonowanie spółek zagranicznych staje się na polskim rynku coraz bardziej popularne. Zwłaszcza po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Prowadzenie działalności pomiędzy polskimi, a zagranicznymi spółkami w ostatnich latach stało się bardzo częste i bezpieczne.

Spółki cypryjskie, ale nie tylko z Cypru, również inne zagraniczne, mogą bez przeszkód być obecne na polskim rynku. Mogą między innymi:

  • otwierać rachunki bankowe,
  • zakładać lokaty,
  • zawierać umowę o obsługę blokerską,
  • otwierać rachunki inwestycyjne,
  • nabywać, zbywać akcje, udziały, obligacje,
  • inwestować w nieruchomości na terenie Polski,
  • nabywać i zbywać nieruchomości.

Procedura zakładania spółek na Cyprze nie jest skomplikowana. Jednak wiąże się zazwyczaj z koniecznością skorzystania z usług firmy doradczej, pełniąc rolę pośrednika w procesie zawiązania spółki oraz jej funkcjonowania.

Zobacz serwis: Firma za granicą

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...