Biznes w innym kraju UE - informacje

Biznes w innym kraju UE - informacje /fot. Fotolia
Masz ochotę prowadzić biznes w krajach UE? Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, przedsiębiorcy mogą korzystać ze swobód zagwarantowanych w przepisach unijnych dot. między innymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Co daje polskim przedsiębiorcom członkostwo Polski w UE

  • możliwość założenia działalności gospodarczej w innym kraju UE (co do zasady bez spełnienia dodatkowych wymagań)
  • możliwość świadczenia usług w innym kraju UE bez konieczności rejestracji w nim działalności
  • możliwość uznawania kwalifikacji zagranicą.

Czyli:

  • jeśli chcesz prowadzić na stałe biznes w innym kraju Unii Europejskiej, możesz zarejestrować i prowadzić firmę zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju
  • jeśli chcesz czasowo świadczyć usługi, możesz skorzystać z możliwości transgranicznego świadczenia usług w innym kraju bez konieczności rejestracji tam działalności
  • jeśli działalność, którą chcesz prowadzić w UE wymaga kwalifikacji (a nabyłeś je w Polsce), możesz potwierdzić je w innym kraju (czasem po spełnieniu dodatkowych wymogów).

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Zasady ubezpieczenia przy działalności w UE

Jeśli zamierzasz prowadzić na stałe (przez ponad 24 miesiące) działalność w innym kraju (nawet wtedy, jeśli mieszkasz w Polsce), będzie podlegał ubezpieczeniom w tym kraju.

Jeśli wyjeżdżasz do innego państwa członkowskiego, aby wykonywać tam podobną działalność ale na okres krótszy niż 24 miesiące, nadal możesz być ubezpieczony w Polsce.

Zasada ta obowiązuje, gdy:

  • prowadzisz znaczną część działalności w Polsce, czyli: 
    • korzystasz z powierzchni biurowej
    • opłacasz podatki
    • posiadasz numer identyfikacyjny VAT
    • należysz do izby handlowej lub organizacji zawodowej
    • posiadasz legitymację zawodową, prowadzisz firmę w Polsce przynajmniej przez 2 miesiące (krótsze okresy będą oceniane indywidualnie)
  • nie zamknąłeś firmy w Polsce (po powrocie będziesz kontynuować działalność)
  • zamierzasz prowadzić podobną działalność za granicą, czyli będziesz tam wykonywać pracę: 
    • w tym samym sektorze
    • o tym samym charakterze (niezależnie od tego, czy praca za granicą uznawana jest za pracę najemną, czy prowadzenie własnej firmy).

Przed wyjazdem za granicę musisz wykazać, że działalność, którą masz zamiar tam prowadzić, będzie podobna do tej, którą prowadzisz w Polsce (np. na podstawie zawartych umów). Wówczas będziesz mógł uzyskać zaświadczenie A1 z ZUS. Zaświadczenie to potwierdzi, że w trakcie pracy na własny rachunek za granicą będziesz objęty polskim prawem, a zatem w dalszym ciągu będziesz ubezpieczony w Polsce.

Zasady ubezpieczeń mogą się różnić, jeśli np. w jednym kraju prowadzisz firmę a w innym pracujesz, albo prowadzisz działalność w kilku krajach.

Jeśli masz wątpliwości, w którym państwie będziesz podlegał ubezpieczeniom, skontaktuj się z ZUS.

Zobacz: Prawo dla firm

Gdzie płacić podatki od działalności zagranicznej

Jeśli przeniesiesz się na stałe z działalnością do innego kraju, otworzysz tam firmę, będziesz tam płacił podatki.

Obowiązki podatkowe zależą od:

  • miejsca ich zamieszkania dla celów podatkowych
  • rodzaju uzyskiwanych dochodów
  • regulacji zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO).

Jeśli wykonujesz działalność za granicą, ale posiadasz w Polsce tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywasz na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, to masz tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że opodatkowujesz w Polsce wszystkie dochody, osiągnięte zarówno w Polsce jak i za granicą.

Jeśli wykonujesz działalność w Polsce i w innym kraju może pojawić się problem podwójnego opodatkowania. Problem ten regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które określają, w jakich przypadkach i gdzie należy płacić podatki. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą ustalać różne metody, w zależności od krajów, które zawarły umowę. Zanim rozliczysz podatki, koniecznie zapoznaj się z umowami, które podpisała Polska z krajem, w którym uzyskałeś dochody z działalności.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...