Jak funkcjonują zamówienia publiczne w Danii

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze
rozwiń więcej
Jak funkcjonują zamówienia publiczne w Danii
Dania, jako pierwszy kraj w UE, zaadoptowała unijne regulacje prawne dotyczące zamówień publicznych i przetargów. Nad procedurami związanymi z przetargami czuwa organ rządowy.

Dyrektywa 2004/18/EC i 2004/17/EC z 31.03.2004r. zostały w pełni implementowane rozporządzeniami nr 937 i 936 z dnia 16.09.2004, które weszły w życie od 1 stycznia 2005r.

Organem rządowym odpowiedzialnym za stosowanie oraz przestrzeganie procedur przetargowych oraz udzielanie pomocy firmom duńskim w tym zakresie jest Duńska Agencja Konkurencji (Danish Competition Authority – www.ks.dk).

Agencja, wychodząc naprzeciw potrzebom duńskich firm i instytucji, napotykających trudności w praktycznym zastosowaniu przepisów prawnych dotyczących zamówień publicznych i przetargów, opracowała specjalny przewodnik, zawierający omówienie i interpretację przepisów, jak również konkretne wskazówki i wzory dotyczące organizacji przetargu – „Przetargi krok po kroku”, zamieszczone na stronie internetowej Agencji.

Uruchomiła ona również szybką telefoniczną/mailową linię pomocową – Procurement Hotline, umożliwiającą natychmiastowe uzyskanie odpowiedzi i wyjaśnień w sprawach dotyczących przetargów.

Duńskie regulacje prawne wyszczególniają dwa podstawowe rodzaje przetargów:

  • budowlano – inżynieryjne
  • dotyczące zakupu towarów i usług.

Przetargi budowlano - inżynieryjne o wartości powyżej 44 mln DKK podlegają unijnym procedurom przetargowym, zaś o wartości od 500 tys. DKK do 44 mln DKK są przedmiotem duńskich regulacji narodowych. Przetargi dot. zakupu towarów i usług o wartości powyżej 1 mln DKK /w przypadku inwestorów sektora państwowego/ oraz powyżej 1,7 mln DKK /w przypadku inwestorów sektora regionalnego lub lokalnego/ podlegają unijnym regulacjom prawnym dot. przetargów publicznych. Przetargi usługowo – handlowe o wartości od 500 tys. DKK do 1,0/1,7 mln DKK podlegają duńskim regulacjom narodowym.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Duńskie regulacje narodowe ujęte są w Ustawie o procedurach przetargowych dotyczących kontraktów na prace publiczne nr 338 z 18.05.2005r., która weszła w życie we wrześniu 2005r. Przepisy szczegółowe zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki nr 817 z dnia 23.08.2005r.oraz Zarządzenie nr 1410 z dnia 17.12.2007r.

Zarządzenie to wprowadza obowiązek publicznego ogłaszania zakupów towarów i usług o wartości powyżej 500.000 DKK. Ma ono również zastosowanie do zamówień na projekty i prace budowlano – inżynieryjne o wartości powyżej 3 mln DKK, czyli poniżej progu dla unijnych procedur przetargowych.

Zarządzenie nie precyzuje, gdzie mają być umieszczane ogłoszenia o zakupie towarów i usług. Może to być strona internetowa Agencji (udbudsavisen.dk), strony poszczególnych gmin (kommune), prasa codzienna i regionalna. Ważne jest, aby był zapewniony dostęp do tych informacji dla wszystkich potencjalnych dostawców krajowych oraz pochodzących z krajów członkowskich UE.

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...