Jak polska firma w Danii powinna rozliczyć VAT

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze
rozwiń więcej
Jak polska firma w Danii powinna rozliczyć VAT
Od dnia 1 stycznia 2009 r. dla zagranicznych firm świadczących usługi w Danii obowiązuje odwrócony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że firma Polska sprzedająca na terenie Danii usługi duńskim firmom zleceniodawcom, nie nalicza na wystawianych przez siebie fakturach podatku VAT. Duński zleceniodawca jest zobowiązany naliczyć, na podstawie otrzymanej faktury, i zapłacić Urzędowi Skarbowemu 25 % VAT wartości netto zrealizowanej usługi.

Odwrócony obowiązek podatkowy nie dotyczy jednak firm zagranicznych wykonujących usługi na rzecz osób fizycznych. Firmy takie są zobowiązane do rejestrowania się jako płatnicy VAT w SKAT i naliczania 25% VAT-u na wystawianych fakturach. Odwróconym obowiązkiem podatkowym są objęte wszystkie usługi objęte w Danii podatkiem VAT, które polska firma dostarcza firmom-zleceniodawcom duńskim, będącym płatnikami VAT w Danii. Jako przykład można tu wymienić usługi związane z robotami budowlanymi, naprawami i pracami konserwacyjnymi nieruchomości i ruchomości, usługi sprzątania, leasing pracowniczy i usługi związane z wystawami, konferencjami i wydarzeniami sportowymi i rozrywkowymi.

W ramach odwróconego VAT-u, zamiast naliczania tego podatku na fakturze, należy wpisać na niej formułę jasno wskazującą na to, że nabywca ma obowiązek naliczenia i zapłacenia VAT-u od usługi której wartość netto obejmuje faktura. Może to być np. formuła: "Reverse charge". Na fakturze należy także podać numer rejestracyjny nabywcy CVR lub SE-nummer. Jeśli firma polska zarejestrowana jest jako płatnik podatku VAT w Danii (np. w związku z faktem świadczenia usług osobom fizycznym), musi ona podać na fakturze nadany jej przez duński Urząd Skarbowy (SKAT) nr SE. Jeśli firma nie jest zarejestrowana jako płatnik podatku VAT w Danii, podaje na fakturze swój polski NIP.

W przypadku świadczenia usług firmom, które nie są zarejestrowanymi płatnikami VAT, duński odbiorca usług ma obowiązek dokonania rejestracji do celów podatku VAT i zapłacenia duńskiego VAT-u od świadczonej przez firmę zagraniczną usługi. Nowe regulacje, pozwalają firmom polskim nie będącym płatnikami VAT w Danii nadal otrzymywać zwrot tego podatku od opodatkowanych nim kosztów poniesionych na terenie Danii (np. zakup materiałów, narzędzi itd.). Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych duńskiego Urzędu Skarbowego (SKAT) –www.skat.dk

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Jeśli firma polska pozostaje zarejestrowanym płatnikiem VAT w Danii, wpłaca należny VAT na następujące, uruchomione w roku 2009 specjalnie dla płatności zagranicznych konto SKAT-u:

IB AN DK5102164069061125
SWIFT-code: DABADKKK
Account-number: 0216 4069061125
Danske Bank A/S
Holmens Kanal 2-12
1092 Kobenhavn K

Jeśli firma dokonuje zakupów w innym zagranicznym przedsiębiorstwie (korzysta z poddostawcy/podwykonawcy), staje się płatnikiem podatku VAT i musi dokonać rejestracji do celów podatku VAT w Danii. Musi sama naliczyć i zadeklarować VAT zgodnie z przepisami o odwróconym obowiązku podatkowym. Musi także zaksięgować VAT w swoim sprawozdaniu finansowym oraz uwzględnić naliczony VAT w swojej deklaracji podatkowej.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że firma polska korzystająca z zagranicznych poddostawców/podwykonawców ma obowiązek naliczyć i zadeklarować VAT także w przypadku, kiedy poddostawca/podwykonawca nie napisał na fakturze formuły "Odwrócony obowiązek podatkowy - nabywca rozlicza VAT”. Jeśli poddostawca/podwykonawca błędnie naliczył jednak VAT na fakturze, nie można go odliczyć. W takim przypadku należy zwrócić się o nową, poprawną fakturę.

Wypełniając deklarację VAT, w przypadku korzystania z poddostawcy/podwykonawcy, podatek VAT dotyczący usług budowlanych i leasingu pracowniczego (dostarczanie siły roboczej) należy podać w oddzielnej rubryce na deklaracji podatkowej. Wszelkie wątpliwości dotyczące podatku VAT należy wyjaśniać w duńskim Urzędzie Podatkowym (SKAT) - (nr tel. +45 72 22 18 18, www.skat.dk )

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...