Jak podjąć działalność w Czechach

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
rozwiń więcej
Jak podjąć działalność w Czechach

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Polsce i planujesz rozszerzyć działalność na rynki południowych sąsiadów, zastanów się nad możliwością występowania w czeskim obrocie jako osoba zagraniczna. Czym ta instytucja jest i jak wykorzystać stawiane przez nią możliwości przeczytasz w poniższym artykule.

Udział

Zgodnie z KH, osoba zagraniczna w celu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Republiki Czeskiej może wnieść udział kapitałowy do zakładanej czeskiej osoby prawnej, być wspólnikiem lub członkiem już istniejącej czeskiej osoby prawnej, może również samodzielnie czeską osobę prawną założyć lub stać się jej jedynym wspólnikiem.

Osoba prawna może być założona na terytorium Republiki Czeskiej tylko wg prawa czeskiego. W przypadku udziałów kapitałowych osób zagranicznych w czeskich osobach prawnych, osoby zagraniczne mają takie same prawa i obowiązki jak osoby czeskie.

Ochrona praw majątkowych

Prawa majątkowe osób zagranicznych są chronione przed wywłaszczeniem w takim samym zakresie jak prawa osób czeskich. Wywłaszczenie jest możliwe tylko w interesie publicznym, którego nie można zaspokoić w inny sposób i tylko na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.

W przypadku wywłaszczenia majątku osoby zagranicznej, Republika Czeska jest zobowiązaną do bezzwłocznej wypłaty odszkodowania, które ma odpowiadać pełnej wartości rynkowej wywłaszczonego majątku w czasie wywłaszczenia. Odszkodowanie podlega swobodnemu transferowi za granicę w walucie obcej.

Podobną ochronę praw majątkowych osób zagranicznych gwarantują umowy międzynarodowe np. umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, zawarta 16 lipca 1993 r.

Polecamy: Jak uregulowane jet prowadzenie działalności w Czechach

Przeniesienie siedziby

Osoba prawna, założona wg prawa innego państwa i mająca siedzibę za granicą, w celu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Republiki Czeskiej, może przenieść swoją siedzibę do Republiki Czeskiej. Przeniesienie siedziby nabywa mocy prawnej z dniem dokonania wpisu do Rejestru handlowego RCz.

Wewnętrzne stosunki prawne osoby prawnej, po jej przeniesieniu do RCz, reguluje nadal prawo kraju, wg którego osoba  ta była założona. Dotyczy to również odpowiedzialności wspólników wobec osób trzecich, o ile odpowiedzialność ta nie jest mniejsza niż by to wynikało z przepisów prawa czeskiego.

Jaką spółkę wybrać

Kodeks handlowy RCz wymienia następujące rodzaje osób prawnych – przedsiębiorstw:

a) spółkę jawną (spółka odpowiada za swe zobowiązania całym swoim majątkiem bez ograniczeń);
b) spółkę komandytową (wspólnicy komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a wspólnicy komandytariusze do wartości wniesionych wkładów);
c) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki do wysokości wniesionych wkładów – minimalny kapitał spółki wynosi 200.000 CZK);
d) spółkę akcyjną (akcjonariusze wytwarzają kapitał akcyjny, którym ręczą za zobowiązania spółki – najniższa wartość kapitału przy spółkach bez subskrypcji publicznej wynosi 2.000.000 CZK, a przy spółkach z publiczną ofertą akcji 20.000.000 CZK);
e) spółdzielnię (spółka co najmniej 5 osób fizycznych – ewentualnie 2 osób prawnych, założona w celach prowadzenia działalności gospodarczej lub zaspokajania innych potrzeb ekonomicznych lub socjalnych swych członków).

Polecamy: Jakiego rodzaju działalność można prowadzić w Czechach

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...