Finansowanie firmy w czasie kryzysu

Zbigniew Szczygielski
 Ekspert rynku leasingowego.
rozwiń więcej
Finansowanie firmy w czasie kryzysu / inforCMS
Światowy kryzys gospodarczy coraz mocniej daje znać o sobie również w naszym kraju. Spadek popytu wewnętrznego, spadek zamówień z zagranicy oraz wzrost kursu walut to czynniki, którym również małe firmy muszą pilnie stawić czoła. Bez wątpienia wpływ będzie miała również diametralna zmiana polityki kredytowej banków i firm leasingowych.

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy mogli przebierać wśród ofert finansowania. Dzisiaj muszą zabiegać o uzyskanie dodatkowych środków na rozwój własnego biznesu. Nawet najwięksi gracze na rynku mają problem z uzyskaniem dostępu do kapitału.

Częstokroć są wręcz nakłaniani przez instytucje finansowe do natychmiastowej przedterminowej spłaty należności. Przedsiębiorcy branż takich jak budownictwo, produkcja materiałów budowlanych, przemysł samochodowy, transport ciężki, nie mogą nawet marzyć o finansowaniu nowych inwestycji. Ewentualnie jest ono dostępne tylko dla niewielkiej części mogącej pozwolić sobie na spłatę wyższych marż za pożyczony kapitał.

Jednocześnie praktycznie wszystkie banki oraz firmy leasingowe bardzo poważnie zmieniły procedury przyznawania kredytu bądź leasingu. Przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na niskie opłaty wstępne, ulgową analizę zdolności spłaty należności, czy obniżenie kosztów finansowania. Pewne branże już na początku procesu zaliczane zostają do niepreferowanych, tzn. takich, którym nie udziela się finansowania.

Zobacz: Analiza otoczenia biznesowego firmy

Im szybciej powyższe fakty zakorzenią się w świadomości przedsiębiorców, tym szybciej zrozumieją oni panujące obecnie realia. Wówczas uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej bądź leasingu uznane zostanie z pewnością za sukces.

W obecnej sytuacji coraz cenniejsza, a wręcz niezbędna staje się pomoc doradcy finansowego. Doradca potrafi zidentyfikować i określić potrzeby Klienta i bez zbędnej straty czasu zaoferować realne rozwiązania. Wskaże instytucję finansową gotową sfinansować inwestycję, odpowiednio przygotuje wniosek, dobierze parametry oferty tak, by przedsiębiorca uzyskał pozytywną decyzję, wynegocjuje warunki finansowe, a w przypadku niepowodzenia zaproponuje alternatywne rozwiązanie.

Korzyści płynące ze współpracy z niezależnym doradcą i brokerem dostrzegli nie tylko mali przedsiębiorcy, ale obecnie również firmy o obrotach liczonych w dziesiątkach milionów złotych. Gold Finance posiada w swojej ofercie również rozwiązania umożliwiające poprawę płynności finansowej Klienta, doradza w kwestiach związanych z walutą finansowania, ryzykiem i szansami z nią związanymi.

Niewątpliwym atutem dobrego doradcy jest bieżąca znajomość branży, liczne kontakty i umowy o współpracy oraz duże doświadczenie, również w realizacji trudnych, nietypowych kontraktów.

Panująca obecnie na rynku finansowym sytuacja, dość znacząco zmieniła jego obraz. Niektóre banki i firmy leasingowe, dotychczas uznawane za przodujące, znacznie zmodyfikowały swoją politykę, ograniczyły wręcz akcję kredytową. Również stałym Klientom oferują inne od dotychczasowych warunki finansowania.

Zobacz: Zarządzanie wartością firmy

Na zakończenie wypada przypomnieć fundamentalne zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Bez kapitału biznes nie funkcjonuje. W czasach prosperity inwestuje się, by rozwijać firmę i sprostać konkurencji. W czasach kryzysu natomiast inwestuje się, by przetrwać.

Zbigniew Szczygielski
Dyrektor ds. Leasingu Gold Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...