Mazury dla przedsiębiorczych

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

rozwiń więcej
Mazury dla przedsiębiorczych
W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Na Warmii i Mazurach zakończyły się właśnie pierwsze konkursy o dotacje dla przedsiębiorców, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Lokalne firmy przeciągu dwóch dni złożyły wnioski na kwotę przekraczającą 140 mln złotych – wyczerpując tym kwotę alokacji w dwóch najpopularniejszych działaniach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę fakt, jak długo nasi przedsiębiorcy czekali na te konkursy.

Regionalny Program Operacyjny był przygotowany przez władze województwa warmińsko-mazurskiego już w ubiegłym roku. Składa się on z ośmiu osi priorytetowych, pomiędzy które rozdzielono ponad 1 mld euro. 20 proc. tej kwoty przeznaczone zostanie na wsparcie firm działających w regionie.

Władze województwa przekazały zadania związane z realizacją wsparcia dla przedsiębiorczości Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Agencja ogłosiła pierwszy nabór wniosków do trzech działań: 1.1.5 „Wsparcie MSP – promocja produktów i procesów przyjaznych dla środowiska”, 1.1.7 „Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MSP w zakresie innowacji i nowych technologii” oraz 1.1.9 „Inne inwestycje w przedsiębiorstwa”

W ramach ww. działań dano przedsiębiorcom cały wachlarz możliwości dotowania rozwoju swojej firmy. Mogli oni składać projekty dotyczące rozbudowy przedsiębiorstwa i zwiększenia jego mocy produkcyjnych, wprowadzenia nowych usług oraz zakupu |i wdrażania nowych technologii i innowacji, a także inwestycji związanych z ochroną środowiska.

Zobacz: E-marketing jako forma promocji

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50 proc. wydatków kwalifikowanych netto. Władze województwa podjęły decyzję o zrezygnowaniu z wyższego dopuszczalnego pułapu (który zgodnie mapą pomocy regionalnej mógł wynieść do 70 proc. w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw a 60 proc dla średnich) na rzecz zwiększenia liczby dofinansowywanych projektów.

Wnioski można było składać od 16 czerwca, jednak już następnego dnia w godzinach popołudniowych Agencja podjęła decyzję o zamknięciu konkursu do działań 1.1.7. i 1.1.9.
z dniem 19 czerwca. Kwota na którą opiewały złożone wnioski, w tych cieszących się popularnością wśród przedsiębiorców działaniach, znacznie przekroczyła dostępną alokację środków.

To jednak nie koniec konkursów dla przedsiębiorczych mieszkańców Warmii i Mazur. Obok wciąż trwającego konkursu dla firm na dotacje wspierające procesy i produkty przyjazne środowisku, w październiku ogłoszony zostanie konkurs na dotacje przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Władze województwa zdecydowały się bowiem na wyłączenie specjalnego poddziałanie 1.1.6. „Wsparcie na nowe inwestycje dla dużych przedsiębiorstw”. Preferowane będą firmy nastawione na rozwiązania innowacyjne. Działanie ukierunkowane jest na zwiększenie konkurencyjności dużych przedsiębiorstw poprzez budowę lub rozbudowę ich infrastruktury, wyposażenie w nowoczesny sprzęt i technologie oraz zmiany organizacyjne i procesowe. Wsparcie na nowe inwestycje otrzymają duże przedsiębiorstwa, ponieważ wykazują największy potencjał wdrażania rozwiązań innowacyjnych w regionie.

Także w październiku o dotacje powalczyć będą mogli przedsiębiorcy działający obszarze turystyki i gastronomii. Wsparcie przeznaczone będzie min. na rozwój bazy noclegowej wszystkich typów oraz na rozbudowę usług gastronomicznych w regionie.

Na prawdziwy wysyp konkursów przedsiębiorcy muszą jednak poczekać do 2009 r. Na kwiecień planowane jest powtórzenie konkursów do działań 1.1.7 „Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MSP w zakresie innowacji i nowych technologii” oraz 1.1.9 „Inne inwestycje w przedsiębiorstwa”, które cieszyły się tak ogromną popularnością w roku obecnym.

Ponadto już na początku 2009 r. ruszy konkurs w ramach działania 1.1.3 „Inwestycje infrastrukturalne tworzące powiązania kooperacyjne pomiędzy jednostkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi, a przedsiębiorstwami” oraz 1.1.8. „Wsparcie przedsiębiorstw przemysłowo – naukowych”, a w kwietniu 1.1.4 „Budowa i rozbudowa klastrów o znaczeniu lokalnym i regionalnym” - inicjatywy coraz popularniejszej wśród przedsiębiorców.

Zobacz: Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego?

Niestety do końca 2009 roku przedsiębiorcy będą musieli poczekać na uruchomienie działania 1.3. Wspieranie wytwarzania i promocji produktów regionalnych. Szkoda bo to bardzo ciekawe działanie, w ramach którego mazurscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotacje na kreowanie produktów regionalnych związanych z województwem warmińsko – mazurskim, przygotowanie programów promocji markowych produktów, projekty związane z marketingiem regionalnym, uczestnictwo w targach, konferencjach, seminariach, wystawach a także organizację i promocję wydarzeń lokalnych i regionalnych.

Mimo, iż kolejne konkursy przesunięto w czasie pamiętać należy, że jeszcze nigdy przed przedsiębiorcami z Warmii i Mazur nie stała tak ogromna szansa na wsparcie rozwoju ich firm, W samym priorytecie I "Przedsiębiorczość" jest 207,3 mln euro na dotacje bezpośrednio dla firm, czyli zakup maszyn lub nowych technologii. Ale te pieniądze są także dla instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych, szkół wyższych, osób prawnych i fizycznych prowadzących szkoły i placówki oświatowe, dla organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków i stowarzyszeń.

Jak pokazały doświadczenia pierwszego konkursu dla firm, przedsiębiorcy z Warmii i Mazur są doskonale przygotowani do absorpcji środków. To dobry znak dla tego regionu.

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...