Nie czekaj! Spraw, by Twoja faktura stała się najważniejsza.

Diana Borowiecka
Specjalista ds. PR
rozwiń więcej
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
rozwiń więcej
skuteczna windykacja należności (wierzytelności)
Sprawdź kontrahenta jeśli masz wątpliwości względem jego wypłacalności i ogranicz ryzyko. Wpisz dłużnika jeśli jego nierzetelność płatnicza powoduje zatory płatnicze w twojej firmie i spraw, by twoja faktura stała się dla niego priorytetem. Potwierdź swoją wiarygodność za pomocą Certyfikatu i pokaż innym, że masz przewagę.

To podstawowe obszary, na których powinien się dziś poruszać i nimi wspierać każdy przedsiębiorca, biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację na rynku gospodarczym i częsty problem egzekwowania należności od kontrahentów.

Według opinii przedsiębiorców badanych przez TNS Polska we współpracy z BIG InfoMonitor nieterminowe płatności stanowią poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej aż dla 83% ankietowanych.

Źródło: BIG InfoMonitor, Raport BIG

Ponadto prawie 31%. faktur nie jest płaconych w terminie, a średni czas spłaty to 4,5 miesiąca. Opóźnienia w fakturach z kolei tworzą zatory płatnicze, które są poważnym zagrożeniem szczególnie dla małych firm, dla których utrata płynności finansowej, może nawet zagrozić jej istnieniu.

Eksperci alarmują, że poziom zatorów płatniczych ciągle wzrasta. Przedsiębiorcy twierdzą, że nie są w stanie uregulować należności, bo ich dłużnicy spóźniają się z uregulowaniem rachunków, co może doprowadzić do ograniczenia działalności firm.

Certyfikat jako praktyczne narzędzie w budowaniu dialogu

Największą barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej wywołaną zatorami płatniczymi jest w tej chwili niemożność inwestowania i ograniczenie wydatków na rozwój firmy i wynagrodzenia. Ponad połowa 55% przedsiębiorców wskazuje właśnie na to zjawisko, a  jako przyczynę podaje brak pieniędzy od kontrahentów na swoim koncie na czas.

Stąd też na rynku dostępne są narzędzia, które w łatwy i szybki sposób pozwalają eliminować i zapobiegać zatorom płatniczym. Dziś miękka windykacja nie cieszy się już złą sławą, a staje się profesjonalnym instrumentem finansowym.


BIG InfoMonitor funkcjonuje na trzech obszarach, do których należy analiza ryzyka, miękka windykacja oraz ocena wiarygodności finansowej. O fakcie, że dysponuje on narzędziami miękkiej windykacji, świadczy pieczęć informująca o współpracy z BIG oraz o jej konsekwencjach dla dłużnika.

Kolejny element stanowi wezwanie do zapłaty z informacją o zamiarze przekazania danych dłużnika do Rejestru Dłużników i  konsekwencjach tego wpisu. Przekazanie danych dłużnika do Rejestru Dłużników BIG, a następnie wysyłka powiadomień o dokonaniu wpisu. Obecność w takim rejestrze stanowi dużą niedogodność dla potencjalnego dłużnika.

Jak wynika z opinii klientów oraz  szacunków i danych BIG InfoMonitor, 25%-35% dłużników spłaca należność po otrzymaniu wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze umieszczenia ich danych w Rejestrze Dłużników i o konsekwencjach tego wpisu.

Kolejne 10%-20% dłużników reguluje dług po wpisaniu ich danych do Rejestru BIG InfoMonitor. Efektywność ta zwiększa się w przypadku pisemnego powiadomienia o wpisie do Rejestru Dłużników oraz częstego korzystania przez dłużników z produktów i usług bankowych.

Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Przedsiębiorcy szybko przekonują się, że obecność w Rejestrze Dłużników BIG oznacza ograniczony rozwój firmy, jednoznaczny z uniemożliwieniem zawierania transakcji handlowych oraz umów z nowymi partnerami biznesowymi. Ponadto obecność w rejestrze  ma swoje konsekwencje w czasie  negocjowania warunków kredytu, a także w dostępie do wielu towarów i usług, które są możliwe do uzyskania tylko na gorszych warunkach lub w ogóle.

Dzieje się tak, ponieważ podmioty współpracujące z danym Biurem Informacji Gospodarczej zanim zdecydują o sprzedaży swoich towarów lub usług, korzystają z praktycznych narzędzi, które posiadają BIGi i sprawdzają wiarygodność płatniczą oraz terminowość  wywiązywaniu się ze zobowiązań potencjalnych partnerów.

Jedynie całkowita spłata należności powoduje usunięcie informacji o zadłużeniu. Więcej informacji na www.BIG.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...