Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Marta Golan
rozwiń więcej
Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców./ Fot. Fotolia
Nowe prawo dla działalności gospodarczej ma stanowić kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”.

„Co nie jest prawem zabronione…”

Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, chyba że są one zabronione albo odmiennie uregulowane przepisami prawa.

Oznacza to, że w obszarach nieuregulowanych prawem, przedsiębiorca będzie miał większą swobodę środków swojego działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów.

Zobacz: Intercyza a prowadzenie własnej firmy

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że zasadę „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” należy rozumieć w ten sposób, że ograniczenia wolności działalności gospodarczej mogą być sformułowane w postaci zarówno wyraźnych zakazów, jak również w postaci regulacji pozytywnych, określających zakres dopuszczalnych działań lub obowiązki podmiotów. Zasada będzie miała zastosowanie w obszarze regulowanym prawem publicznym. Zatem korzystanie z wolności nie może odbywać się z naruszeniem wolności i praw innych podmiotów. W sferze prywatnoprawnej, oprócz przepisów prawa, ważne znaczenie mają ograniczenia wynikające z klauzul generalnych np. zasad współżycia społecznego, dobrych obyczajów, uczciwej konkurencji.

Zobacz też: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Szczególnym przypadkiem jest sfera objęta różnymi formami reglamentacji. Jeżeli prowadzenie danego rodzaju działania wymaga np. zezwolenia, wówczas wykonywanie takiej działalności jest dopuszczalne w zakresie określonym przepisami prawa lub treścią zezwolenia.

Nowe prawo – ułatwienie dla przedsiębiorców

Nowe Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto wprowadzenie zmian będzie również konieczne w wielu innych ustawach, np. kodeks cywilny, kodeks postępowania administracyjnego i wiele innych.

Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Ustawa ma być kartą praw podstawowych dla przedsiębiorców. W jej założeniach zawarto fundamentalne zasady prawa gospodarczego, w tym:

  • wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja,
  • przyjazna interpretacja przepisów, zgodnie z którą w przypadku nie dających się usunąć wątpliwości co do interpretacji przepisów, administracja powinna rozstrzygać sprawy w sposób korzystny dla przedsiębiorcy,
  • domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasada ta jest kierowana do administracji, zgodnie z którą w razie przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów, nadal pozostaną wątpliwości dotyczące oceny stanu faktycznego – organ administracyjny będzie podejmował korzystną decyzję dla przedsiębiorcy. Organy będą bowiem zobowiązane zakładać, że przedsiębiorca działa zgodnie z prawem i z poszanowaniem dobrych obyczajów.
  • zasada proporcjonalności – zgodnie z tą zasadą organy administracji powinny podejmować jedynie takie działania, decyzje, które są niezbędne do osiągnięcia celu. Działania te powinny być adekwatne do celu działań i nie powinny być nadmiernie uciążliwe,
  • zasada uprawnionych oczekiwań – zgodnie z którą, organy administracyjne nie będą odstępowały od utrwalonej i jednolitej praktyki,
  • zasada uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Zobacz: Firma na próbę – jak założyć ?

Etap: Projekt ustawy na etapie konsultacji publicznych.  

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...