Odpowiedzialność właściciela komisu za sprzedaż kradzionego samochodu.

Piotr Moskowicz
rozwiń więcej
kradziony samochód z komisu
Kupno samochodu to najczęściej poważna decyzja i spory wydatek, dlatego chcemy mieć pewność, że pojazd, który się nam oferuje, pochodzi z legalnego źródła. Gdy nie możemy lub nie chcemy nabyć nowego samochodu w salonie, kierujemy się przeważnie do komisu. Prawdopodobnie relatywnie mało właścicieli komisów jest paserami, ale zdarzyć się może, że kupione przez nas auto pochodzi z kradzieży. Czy odpowiedzialność ponosi w takiej sytuacji właściciel komisu?

Gdy właściciel komisu odpowiedzialny jest…

Zasadniczo komisant zawsze ponosi odpowiedzialność za wady prawne i fizyczne samochodu, gdy mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową w wyniku złej woli albo niedbalstwa właściciela komisu. Właściciel komisu ma obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, które są wymagane, aby dostarczyć towar wynikający z umowy. Odpowiada on, jeśli sprzedał kradzione auto, za wady samochodu w chwili wydania przedmiotu umowy oraz po ich stwierdzeniu do 2 lat wstecz, chyba że strony umówiły się inaczej. Nie może to być jednak krócej niż przed upływem roku od wydania samochodu. Nieświadomy wad samochodu konsument musi zawiadomić właściciela o nieprawidłowościach w ciągu 2 miesięcy po stwierdzeniu wady. W przeciwnym wypadku utraci uprawnienia do obniżenia ceny, nieodpłatnej naprawy lub odstąpienia od umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Automatycznie pierwszą opcją jest nieodpłatna naprawa mającą przywrócić samochód do stanu opisanego w umowie (np. gdy jakieś części samochodu pochodzą z przestępstwa). Właściciel komisu ma obowiązek ją przeprowadzić, chyba że jest niemożliwa albo jej koszty są zbyt nadmierne. W przypadku, gdy naprawa nie nastąpi, pozostaje odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny, zależnie od woli kontrahentów. Według kodeksu cywilnego,  w razie odstąpienia od umowy kupujący powinien zwrócić wszystko to, co na jej podstawie dostał, lecz przysługuje mu roszczenie do naprawienia szkody powstałej przez fiasko transakcji.

Sprawdź: Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

…albo nie

Odpowiedzialność właściciela komisu, który sprzedaje kradzione auto nie jest bezwzględna. Trzeba pamiętać, że sprzedający nie jest odpowiedzialny wtedy, gdy zbada samochód tak, aby wykryć łatwo dostrzegalne wady i wyraźnie powiadomi nabywcę o wyłączeniu swojej odpowiedzialności.

Utrwalona linia orzecznictwa sprawiła także, że dokładne sprawdzenie numerów identyfikacyjnych również jest obowiązkiem komisanta.

Zobacz: Na czym polega umowa komisu?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...