Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?

Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika? / Fot. Fotolia / Fotolia
Pracodawca, który daje możliwość pracownikom przyłączenia się do grupowego ubezpieczenia, za których również opłaca składki – musi pamiętać, że tego typu świadczenia będą opodatkowanym przychodem pracownika. Od opłaconej składki pracodawca zapłaci podatek i składki ZUS.

Pensja to tylko jedna z wielu różnych form wynagradzania pracownika. Często uzyskuje się od pracodawcy również różnego rodzaju świadczenia, ekwiwalenty tych świadczeń czy gratyfikacje. Przychód pracownika będzie stanowiło wyłącznie świadczenie będące dla niego korzyścią, przyznane mu w jego interesie, po wyrażeniu jego zgody, jeśli zwiększy jego aktywa albo pozwoli uniknąć poniesienia wydatku. Musi też być mu indywidualnie przypisane.

Przychodem pracownika będzie zatem składka na grupową polisę ubezpieczeniową, opłacaną co miesiąc za konkretnego pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Polisa ubezpieczeniowa zwiększa atrakcyjność zatrudnienia i eliminuje wydatek ubezpieczenia się na własną rękę. Nie ma zatem wątpliwości, że jest dla pracownika korzystna. W takiej sytuacji, jeżeli uprawnionym do ubezpieczenia jest konkretny pracownik, to z tytułu opłaconej przez pracodawcę składki na ubezpieczenie grupowe powstanie u pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający PIT.

Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych

Polisa dodatkiem do pensji

Zaliczka na PIT od składki na ubezpieczenie pobierana jest niezależnie od tego, czy pracownikowi zdarzył się jakiś wypadek, czy też nie. Przychodem jest już samo posiadanie gwarancji uzyskania świadczenia od ubezpieczyciela. Polisa pracownika jest umową wzajemną, w której odpowiednikiem składki ubezpieczenia jest zapewnienie ochrony. Wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 08.07.2014 r. o sygn. akt K 7/13.

Kwota opłacanej co miesiąc polisy ubezpieczeniowej powiększy kwotę wynagrodzenia brutto - wejdzie do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pobrana zostanie także zaliczka na podatek dochodowy.

Kask na budowie bez PIT

Nie każde jednak świadczenie otrzymywane przez pracownika od pracodawcy będzie jego opodatkowanym przychodem. Kilka wyjątków wynika bezpośrednio z art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. Przychodem pracownika, od którego nie zapłaci podatku, jest m.in. jego obowiązkowy ubiór służbowy (umundurowanie) czy też ubiór ochronny wynikający z przepisów BHP, np. kask ochronny pracownika na budowie.

Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy

Autorzy: Katarzyna Miazek, Dominik Mędrzycki

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...