Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Marta Mizerska
rozwiń więcej
Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej
Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Warunki stawiane przez ustawodawcę

Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej reguluje w przepisie art. 14a warunki, pod jakimi można czasowo zawiesić działalność gospodarczą. Najważniejszą zasadą jest fakt, że zawieszenia może dokonać tylko taka osoba fizyczna lub prawna, która nie nawiązuje stosunku pracy według przepisów kodeksu pracy. Jedynie przedsiębiorca, który zatrudnia na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenie czy dzieło, może dokonać skutecznego wygaszenia działalności.

Wstrzymanie prowadzenia działalności może trwać od 30 dni (wyjątkiem jest luty) do 24 miesięcy. Okres ten wydłuża się w dwóch wypadkach. Po pierwsze, jeśli osoba prowadząca działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem czas zawieszenia może wydłużyć się do 3 lat, nie dłużej jednak niż do uzyskania przez dziecko 5 roku życia . Po drugie gdy dziecko, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, okres przeciąga się do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Z tych wyjątkowych przedłużeń można korzystać tylko raz w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Odniesienie do spółek

W przypadku spółki cywilnej, najważniejszym krokiem jest aby wszyscy wspólnicy zawiesili działalność, bez tego wniesienie o zawieszenie będzie bezskuteczne. Jednakże wygaszenie działalności jednej spółki cywilnej przez wspólnika, nie powoduje konieczności wygaszenia aktywności w innych spółkach,  w których funkcjonuje.

Spółki handlowe mimo braku zakazu korzystania z możliwości zawieszenia, muszą spełnić dodatkowe czynności formalne przy wygaszaniu działalności. Mimo, że kodeks spółek handlowych nie reguluje odrębnie tej procedury, kwestia ta może zostać poruszona w umowie spółki. Jeżeli umowa nie wspomina o zawieszeniu działalności, stosuje się zasadę domniemania kompetencji zarządu. Jest to jednak czynność przekraczająca zwykły zakres czynności spółki, potrzebna jest więc, zgodnie z art.208 par 4 i 5 k.s.h., uchwała podjęta bezwzględną większością głosów.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Formalności związane z zawieszeniem

Zarówno jednoosobowy przedsiębiorca, jak i wszyscy wspólnicy s.c. muszą wypełnić druk CEIDG-1, który wraz z dokumentami składa się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wszystkie te formalności można również załatwić drogą elektroniczną lub przez pełnomocnika, który musi mieć ze sobą dokument tożsamości i pełnomocnictwo. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu nie podległa żadnej opłacie.

W przypadku spółek handlowych przepisy o KRS nakładają obowiązek poinformowania o zawieszeniu działalności rejestru sądowego. Zawiadomienie to jest w postaci druku KRS- Z62, do którego dołącza się oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Dokumenty składa się nie później niż w terminie siedmiu dni od podjęcia decyzji. Zawieszenie działalności gospodarczej rozpoczyna się wraz dniem wskazanym we wniosku o wpis tej informacji, ale nie wcześniej niż w dacie złożenia dokumentów. Poza tym w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku do KRS, spółka musi zawiadomić właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o przewidywanym czasie wygaszenia działalności.

Czynności w czasie trwania zawieszenia

Ustawa z 2 lipca 2014 r. o swobodzie działalności gospodarczej  w przepisie art. 14a par. 4 wymienia czynności, które mogą być dokonywane przez przedsiębiorcę jest to m.in. dokonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, prawo osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Z kolei art. 3 tego samego przepisu określa, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...