Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Iwona Dobrosielska
rozwiń więcej
Zawieszenie działalności gospodarczej
W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Kto może zawiesić działalność

Zawiesić działalność może przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. (Osoby wykonujące pracę w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy np. na podstawie umowy agencyjnej, o dzieło czy zlecenia nie są pracownikami). Zawiesić działalność gospodarczą mogą zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność jako jednoosobowa firma lub jako wspólnicy spółki cywilnej, jak i inni przedsiębiorcy - spółki (zarówno osobowe, jak i kapitałowe), fundacje, itp.

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Zawieszenie trzeba zgłosić

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej następuje na pisemny wniosek przedsiębiorcy skierowany do odpowiedniego rejestru. Dla osób fizycznych oraz wspólników spółek cywilnych jest to Ewidencja Działalności Gospodarczej, natomiast przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym składają informację o zawieszeniu działalności w sądzie rejestrowym.

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Dokonanie wpisu o zawieszeniu lub o wznowieniu zawieszonej działalności gospodarczej jest poświadczone przez właściwy organ przez wydanie zaświadczenia o dokonaniu wpisu. Decyzja o odmowie wpisu informacji o zawieszeniu lub wznowieniu zawieszonej działalności gospodarczej jest zaskarżalna w postępowaniu administracyjnym, a następnie w postępowaniu sądowoadministracyjnym (do wojewódzkiego sądu administracyjnego).

Zobacz: Zezwolenia, pozwolenia, koncesje - opłata skarbowa

Z możliwości zawieszenia nie trzeba korzystać jednorazowo lub przez okres pełnych 24 miesięcy. Oznacza to, że po wznowieniu działalności gospodarczej, chociażby na pewien czas, możliwe jest kolejne zawieszenie tej działalności i to ponownie na okres do 24 miesięcy.

Korzyści dla przedsiębiorcy

W zakresie prawa podatkowego zawieszenie działalności gospodarczej skutkuje przede wszystkim zwolnieniem przedsiębiorcy z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, zryczałtowanego podatku dochodowego oraz poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, składania deklaracji VAT.

Podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej zwolniony jest od obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia działalności gospodarczej. Ponadto, w zakresie opłacania karty podatkowej istnieje możliwość wyboru przerwy lub zawieszenia, przy czym przerwa w działalności nie może trwać dłużej niż 10 dni.

Nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca który zawiesił działalność, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne, natomiast składki na ubezpieczenia emerytalne lub rentowe są dobrowolne.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma natomiast prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Może również:
- przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
- zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
- osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności,
- zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą oraz

jest zobowiązany wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa.

Wznowienie działalności po zawieszeniu

Zawieszoną działalność przedsiębiorca wznawia poprzez złożenie wniosku o wpis takiej informacji do ewidencji działalności gospodarczej lub sądu rejestrowego. W przypadku nie złożenia takiego wniosku w terminie 24 miesięcy od dnia zawieszenia działalności, organ ewidencyjny, po uprzednim wezwaniu i wyznaczeniu dodatkowego terminu na jego złożenie, z urzędu dokonuje wykreślenia przedsiębiorcy. Sąd rejestrowy może nawet nałożyć grzywnę na przedsiębiorcę unikającego złożenia przedmiotowego wniosku.

Zobacz: Produkt niebezpieczny – kiedy nie trzeba zgłaszać

Najwcześniejszym dniem wznowienia może być dzień złożenia wniosku. Nie można wznowić działalności z datą wsteczną.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...