Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami
Wiedza dotycząca właściwego zawierania umów handlowych jest potrzebna każdemu inwestorowi. Aby uniknąć nieporozumień interpretacji treści tego dokumentu w Rosji wystarczy zapoznać się z przepisami rosyjskiego prawa i sprawdzić wiarygodność partnera.

Specjaliści z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie (WPHI) radzą, że warto jest zwrócić uwagę na formę i język podpisywanego dokumentu. Umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Udział notariusza w jej sporządzeniu nie jest potrzebny.

W przypadku, gdy umowa jest napisana w kilku językach należy zaznaczyć, która wersja językowa będzie miała pierwszeństwo w przypadku interpretacji językowej.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem?

Jeśli drugą stroną umowy jest spółka rosyjska, przedsiębiorca zagraniczny ma poprosić swojego partnera o udostępnienie następujących dokumentów:

• Umowę założycielską;
• Statut spółki;
• Zaświadczenie o wpisie do rejestru;
• Kopię paszportów dyrektora generalnego i innych członków zarządu spółki.

Zobacz: Czym jest układ naprawczy?

Na podstawie treści statutu tej firmy można będzie wywnioskować czy do zawarcia umowy nie jest także potrzebna odpowiednia uchwała wspólników rosyjskich spółki lub innego organu nadzorczego.

We współpracy z rosyjskimi partnerami nierzadko zdarza się, że Rosjanie występują z wnioskiem o zmianę podmiotu, który będzie podpisywał umowę z polską firmą. Często tym podmiotem jest spółka zarejestrowana w raju podatkowym offshore. Takie spółki są bardzo popularne wśród rosyjskich przedsiębiorców, a także biznesmenów z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Ufaj, ale sprawdzaj

W Rosji jest bardzo popularne powiedzenie – ufaj, ale sprawdzaj. Pasuje ono także do relacji ze sprawdzonymi partnerami handlowymi. Jeśli przedsiębiorca z Polski od lat działa na rynku rosyjskim i ma stałych partnerów gospodarczych, to przy podpisaniu umowy dobrze jest, by strona rosyjska spełniła kilka obowiązków formalnych, do których należą:

• Sprawdzenie kopii dokumentów rejestrowych danej spółki;
• Zabezpieczenie umowy tzw. umowami towarzyszącym, może to być np. umowa poręczenia.

Umowa oparta na prawie polskim

Najczęściej przy zawarciu umowy z Rosjanami polskim inwestorom zależy na tym, by dana umowa handlowa oparta była na prawie polskim. Problem pojawia się wówczas, gdy strona rosyjska nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i Polacy próbują dochodzić swych praw drogą sądową w Polsce.

Przedsiębiorca musi się liczyć z także z tym, że wyrok będzie uzyskany w Polsce. W tym przypadku biznesmen straci dużo czasu z powodu długich terminów rozpatrywania spraw w sądzie.

Z kolei po uzyskaniu wyroku i po jego uprawomocnieniu trzeba złożyć odpowiedni wniosek o uznanie wyroku sądu polskiego w Rosji. Dopiero potem można kierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego na terenie Rosji.

Aby zyskać na czasie i zaoszczędzić pieniądze wystarczy oprzeć umowę na prawie rosyjskim. WPHI w Moskwie podaje, że postępowanie w sądzie arbitrażowym w Rosji przebiega dosyć szybko.

Polski przedsiębiorca powinien dostać tak zwany nakaz zapłaty maksymalnie w przeciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku do sądu.
Koszty sądowe w Rosji są stosunkowo niskie. Przedsiębiorca zapłaci za nie maksymalnie do 100 tys. rubli, czyli około 10 tys. złotych.

Zobacz: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Prawidłowy zapis umowy

Jeśli polski inwestor przyjmuje za obowiązujące w umowie przepisy prawa polskiego należy precyzyjnie określić właściwość sądu.


W umowie handlowej nie można zaznaczyć właściwość sądu na zasadzie – „sąd arbitrażowy w Warszawie”, ponieważ obecnie w mieście działa kilka sądów arbitrażowych.
W przypadku sporu pozwany może podnieść, który sad był wybrany. To z kolei może być argumentem do przeniesienia sprawy do rozpatrzenia przez sąd powszechny. Dlatego ważne jest precyzyjne określenie sądu, np. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...