Adidas czy adidos czyli mylące nazwy firm

Maria Szadkowska
rozwiń więcej
Własna firma
Rozważając od strony praktycznej zakładanie własnej firmy niejeden przedsiębiorca ma problem z wyborem nazwy dla swojej działalności. Zdarza się, że nazwa, którą wymyślił jest już używana przez innego przedsiębiorcę, czasem jednak celowo wybiera nazwę kojarzącą się z istniejącą i nawet długo prosperującą firmą aby skorzystać z jej renomy. Skutkiem jest wprowadzając w błąd klientów sądzących, iż kupują produkt firmy renomowanej a tymczasem otrzymują podróbkę nie spełniającą standardów przedsiębiorcy pod, którego się ktoś się podszywa.

Nazwa firmy

Firma podlega obowiązkowej rejestracji, więc każdy przedsiębiorca nawet jeżeli nie miał okazji zetknąć się z nazwą, którą wybrał dla swojej firmy wcześniej, przy rejestracji powinien zostać poinformowany, iż nazwa jest zajęta przez innego przedsiębiorcę.

Wymogiem jest aby firma odróżniała się wystarczająco od nazw firm innych przedsiębiorców więc stosowanie nazw niemal identycznych różniących się np. literą, dodatkowo z zastosowaniem podobnego znaku towarowego jest złamaniem przepisów o uczciwej konkurencji i jako takie podlega karze na podstawie art. 3 ust 2 i ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jednak dopuszczalne jest stosowanie takiej samej nazwy jeżeli przedsiębiorcy funkcjonują na dwóch różnych rynkach np. jeden na rynku kosmetycznym a drugi odzieżowym. Ważne jest aby nie wprowadzać w błąd również zastosowaniem w firmie nazw nieadekwatnych do prowadzonej działalności.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Firma spółki nie może posługiwać się również wyrazami zarezerwowanymi dla określonych ustawowo podmiotów np. banków, jak również oznaczeniami form prawnych innych osób prawnych np. sp. z o.o. jeśli sama nią nie jest. Ustawa nie reguluje jednak użycia wielu istotnych nazw takich jak np. kancelaria. Nawet osoba nie posiadająca aplikacji i uprawnień do występowania jako radca prawny czy prawnik może założyć kancelarię bez ponoszenia konsekwencji użycia nazwy zastrzeżonej ustawą, gdyż niestety ta nazwa zastrzeżeniu nie podlega.

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Ochrona

Przedsiębiorca, który odkryje, że ktoś bezprawnie posługuje się jego firmą (bezprawność jest przesłanką konieczną do zaistnienia możliwości dochodzenia swoich praw w tym zakresie) może zażądać zaniechania tych działań, usunięcia jego skutków, naprawienia szkód na zasadach ogólnych oraz złożenia oświadczenia, jak również może domagać się zwrotu korzyści które osoba uzyskała posługując się firmą przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Proste znaki graficzne a plagiat

Skomplikowany problem przedstawiają proste znaki graficzne wykorzystywane do tworzenia znaków towarowych, ustawa zwraca uwagę również na ten aspekt wprowadzania klienta w błąd poprzez korzystanie ze znaku zbyt podobnego do wykorzystywanego przez innego przedsiębiorcę działającego na tym samym rynku. Jednak jak interpretować podobieństwo znaków jeśli korzystają one z prostych figur geometrycznych czy powszechnie dostępnych czcionek liter, jaki stopień podobieństwa jest dopuszczalny a jaki stanowi już plagiat? Czy dwójka przedsiębiorców posługujących się w swoim „logo” taką samą czcionką i np. kołem ma już podobny znak towarowy czy wystarczy, iż użyją innych kolorów lub dodatków w postaci innego tła. Kwestia stopnia podobieństwa przekraczającego unormowania ustawowe jest sporna acz powoduje spory problem podczas zakładania firmy. Możliwe jest koegzystowanie na rynku dwóch firm o ogólnie podobnych logach bez sporu, ale możliwe jest również wniesienie pozwu o naruszenie ustawy o uczciwej konkurencji i wówczas tylko od subiektywnej oceny sędziego będzie zależało czy logo zostanie uznane za zbyt podobne czy też za wystarczająco odróżniające się od loga skarżącego

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...