Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0

Adrian Achtelik
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
rozwiń więcej
Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0 /Fot. shutterstock / shutterstock
W dniu 9 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej kolejne instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym epidemią koronowirusa. Projekt został przekazany do Senatu. Przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

Wsparcie płynności finansowej z ARP

Ustawa umożliwia udzielanie przez Agencję Rozwoju Przemysłu różnych form wsparcia zwrotnego tj. pożyczki, gwarancje, poręczenia. O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią, tzn. ponieśli spadek obrotów w wysokości min. 15%albo 25% w zależności od sposobu obliczenia. Projekt przewiduje również 15 miesięczną karencję spłaty otrzymanej pomocy.

Wsparcie ma być udzielane po zawarciu umowy z ARP, po złożeniu stosownego wniosku, zawierającego m.in. opis planowanych działań w celu ustabilizowania sytuacji przedsiębiorcy. Przewidziano dość krótkie terminy na rozpatrzenie wniosku – 14 dni oraz na zawarcie umowy – 5 dni, choć mają one charakter instrukcyjny i mogą ulec wydłużeniu. Agencja ma obowiązek zamieścić stosowne informacje na temat udzielanych form pomocy, wzoru wniosków i załączników i sposobu ich wypełniania w terminie 3 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Świadczenie postojowe

Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania świadczenia postojowego do 3 razy zarówno dla przedsiębiorców niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników, jak i dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przyznanie kolejnych świadczeń postojowych uzależnione jest jednak od wykazania w stosownym oświadczeniu, iż sytuacja majątkowa będąca podstawą pierwszego świadczenia postojowego nie uległa zmianie i nie może nastąpić wcześniej jak w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania pierwszego świadczenia.

Rozszerzenie mikropożyczek

Ustawa umożliwia uzyskanie pożyczek dla mikroprzedsiebiorców w wysokości do 5 tys. zł niezależnie od tego czy zatrudniają pracowników. Znika także wymóg utrzymania zatrudnienia w celu umorzenia pożyczki.

Dotychczas samozatrudnieni nie mogli korzystać z mikropożyczek. Aktualnie przedsiębiorca musi zatrudniać na dzień 29 lutego 2020 roku pracowników i utrzymać to zatrudnienie przez 3 miesiące, by pożyczka została umorzona.

Jedynym wymogiem otrzymania pożyczki oraz jej umorzenia jest oświadczenie, a następnie prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia jej uzyskania. Warunek ten będzie miał zastosowanie także do pożyczek udzielonych dotychczas.

Rozszerzenie zwolnienia z ZUS

Oprócz zwolnienia z ZUS dal mikroprzedsiębiorców, nowa ustawa wprowadza także częściowe zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Taki przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie na 3 miesiące w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych składek, jeżeli był zgłoszony jako płatnik przed dniem
1 lutego 2020 roku. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Ponadto doprecyzowano, iż do liczby ubezpieczeniowych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie bierze się pod uwagę ubezpieczonych młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Odstąpienie od odsetek przez ZUS

Zgodnie z projektem, ze względów gospodarczych ZUS na wniosek może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2019 roku.

Stosowny wniosek zawierający uzasadnienie należy złożyć do ZUSu w czasie obowiązywania stanu epidemicznego albo stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po ich uchyleniu.

Ponadto wiele przepisów pierwotnej tarczy jest poprawionych, uzupełnionych i uszczegółowionych, co niejednokrotnie odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...