Trzecia ustawa deregulacyjna

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Trzecia ustawa deregulacyjna
Trzecia ustawa deregulacyjna. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnej ustawy deregulacyjnej. Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia zmian, które mają zmniejszyć obciążenia administracyjne i podatkowe przedsiębiorców.

Trzecia ustawa deregulacyjna

Resort gospodarki pracuje nad trzecią ustawa deregulacyjną. Przygotowywane zmiany to kolejny krok w stronę poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Z przeprowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki szacunków wynika, że suma rocznych kosztów administracyjnych wynosi około 6,1 proc. PKB, a suma rocznych obciążeń administracyjnych, popularnie określanych jako biurokracja, to ok. 2,9 proc. PKB. Na celowniku znalazły się obciążenia administracyjne oraz niejednoznaczne przepisy hamujące rozwój przedsiębiorczości.

Dotychczas pojawiły się dwie ustawy deregulacyjne. Pierwsza weszła w życie 1 lipca 2011 r. Ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców, uchyliła m.in. przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz nadaniu numerów NIP i REGON.

Przepisy ustawy deregulacyjnej bis zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Zmiany pozwoliły na wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu do 30 września. Ustawa deregulacyjna bis skróciła też z 10 do 5 lat okres przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS oraz z 10 do 5 lat okres przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

Łatwiej z podatkami

Nowe przepisy mają uprościć prawo podatkowe. Wśród ułatwień dla przedsiębiorców znalazło skrócenie terminu zwrotu różnicy podatku VAT z 60 do 30 dni, a także zniesienie restrykcyjnego terminu płatności podatku VAT od towarów importowanych. Obecnie przedsiębiorcy na uregulowanie należności podatkowych mają 10 dni od dnia powiadomienia przez organy celne o ich wysokości. Dotychczasowe reguły miałyby zostać zastąpione przez rozliczenia na zasadach ogólnych, czyli wraz ze składaniem deklaracji podatkowej VAT.

Projekt przewiduje m.in. objęcie większej grupy przedsiębiorców statusem małego podatnika i uproszczoną ewidencją księgową oraz skrócenie termin uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności (z dotychczasowych 180 do 90 dni). Zwiększeniu ma ulec roczny próg przychodów uprawniających do zastosowania ryczałtu ewidencjonowanego (ze 150 000 euro do 250 000 euro). Nowe rozwiązania podatkowe mają uprościć import, eksport oraz poprawić płynność finansową przedsiębiorstw.

Uproszczenia w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych

Oprócz prawa podatkowego projekt zakłada wprowadzenie zmian w ubezpieczeniach społecznych, prawie pracy oraz przepisach regulujących podpis elektroniczny. Przedsiębiorca zyska m.in. możliwość wydłużenia dopuszczalnego czasu obowiązywania umowy o praktykę absolwencką o kolejne 3 płatne miesiące.

Projekt przewiduje także umożliwienie osobie współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą skorzystanie ze świadczenia przedemerytalnego.

Założenia resortu gospodarki to jeden z pierwszych etapów w przygotowywaniu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym roku.

Informowaliśmy o tym: Trzecia ustawa deregulacyjna

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...