Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

Wioletta Kucharczyk
rozwiń więcej
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika
Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzi od dłużnika, powinien spełniać wymagania odnoszące się do wniosku każdego z uprawnionych podmiotów. Ponadto powinien zawierać określenie, czy dłużnik żąda ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku, czy upadłości z możliwością zawarcia układu.

Upadłość likwidacyjna polega na tym, że w toku postępowania upadłościowego dochodzi do spieniężenia majątku dłużnika. Środki uzyskane w ten sposób podlegają podziałowi między wierzycieli.

W toku upadłości układowej dochodzi do zawarcia przez wierzycieli układu. Określają oni w nim  sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego, a tym samym sposób i zakres zaspokojenia roszczeń w postępowaniu upadłościowym.

Dłużnik ponadto powinien dołączyć do wniosku określone w art. 23 Prawa upadłościowego i naprawczego załączniki. Są to następujące dokumenty:

1. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników

- wykaz majątku powinien być aktualny. Nie musi być to wykaz sporządzony wyłącznie dla celów postępowania upadłościowego. Dłużnik może wykorzystać także wykaz sporządzony w innym celu, jeżeli odpowiada on rzeczywistości i jest aktualny. Dokument ten powinien obejmować wszystkie aktywa majątku dłużnika, czyli nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe przysługujące dłużnikowi (np. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych). Wycena zawarta w tym dokumencie jest wyceną szacunkową. Nie musi więc zawierać wartości bilansowej, ani zostać dokonana przez rzeczoznawcę. 

2. bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed dniem złożenia wniosku

- przykład: Wniosek zostaje złożony 7 maja 2011 r. Dołączony do niego bilans musi uwzględniać stan z dnia nie późniejszego, niż 7 kwietnia 2011 r., 

3. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty,

4. lista zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia - np. hipoteki, zastawy, poręczenia,

5. oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,

6. spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,

7. wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi

- należy pamiętać, że tytułem egzekucyjnym jest nie tylko prawomocne orzeczenie sądu, ale także wyrok sądu polubownego, ugoda zawarta przed mediatorem, akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji oraz inne, wymienione w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego tytuły. Pod pojęciem tytułów wykonawczych należy rozumieć nie tylko wspomniane tytuły egzekucyjne zaopatrzone w klauzulę wykonalności, ale także administracyjne tytuły wykonawcze.  

8. informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrze, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika;

- innymi obciążeniami podlegającymi wpisowi w księdze wieczystej lub rejestrze mogą być np. użytkowania lub służebności. Informacje o innych postępowaniach sądowych powinny dotyczyć zarówno postępowań, w których dłużnik jest pozwanym, jak również powodem.

9. informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni.

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Dodatkowo, jeżeli dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości układowej, powinien do wniosku dołączyć:

  • propozycje układowe oraz propozycje finansowania wykonania układu

- propozycje układowe mogą zawierać np. odroczenie wykonania zobowiązania, rozłożenie spłaty długów na raty lub zmniejszenie sumy długów. Propozycje finansowania natomiast powinny wskazywać, czy środki pieniężne będą pochodzić z działalności przedsiębiorstwa dłużnika czy ze źródeł zewnętrznych (np. kredyt bankowy).

  • rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie dwanaście miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku.

W przypadku, gdy dłużnik nie może dołączyć do wniosku któregoś z wymaganych załączników, powinien podać przyczyny takiego niedołączenia i je uprawdopodobnić (czyli wykazać prawdopodobieństwo).


Jeżeli dłużnik nie dołączy innych wymaganych załączników i jednocześnie nie poda przyczyn lub ich nie uprawdopodobni, zostanie wezwany do uzupełnienia braków (procedura przewidziana dla braków formalnych wniosku przedstawiona w części dotyczącej wymogów formalnych wniosku wspólnych dla wszystkich wnioskodawców).

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Ostatnim załącznikiem wymaganym od dłużnika jest oświadczenie złożone na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku. Oświadczenie to nie może być złożone przez pełnomocnika. Jeżeli dłużnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółki osobowe), oświadczenie składa reprezentant dłużnika, składający wniosek.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Jakie są skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Może dojść do sytuacji, że w toku postępowania zostanie ustalone (np. przez sąd lub sędziego komisarza), że mimo złożenia oświadczenia, dłużnik podał we wniosku nieprawdziwe dane. W takim przypadku, będzie on ponosił odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania we wniosku informacji niezgodnych z prawdą.

Niedołączenie oświadczenia o prawdziwości danych powoduje zwrot wniosku bez wzywania do jego uzupełnienia. Jest to więc surowsza sankcja w stosunku do niedołączenia innego załącznika.

Jak wynika z powyższych rozważań, sporządzenie wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości oraz przygotowanie szeregu wymaganych załączników, może się okazać skomplikowanym zadaniem. Prawidłowość wnoszonego wniosku jest jednak istotna dla dłużnika z punktu widzenia skutecznego wszczęcia postępowania upadłościowego i wywiązania się dłużnika z obowiązku złożenia wniosku w terminie.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...