Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować Służba Celna?

Łukasz Mizera
Radca prawny
rozwiń więcej
lex-pol.pl
rozwiń więcej
Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować Służba Celna?
Służba Celna jest to mundurowa służba utworzona w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej. Służba celna w szczególności zajmuje się legalnością przywozu oraz wywozu towarów z tego obszaru, a także wykonywanie czynności w zakresie podatku akcyzowego oraz podatku od gier.

Służbę Celną reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. 2009 r., Nr 168, poz. 1323 z późn. zm.).

Przedmiot kontroli Służby Celnej

Przedmiotem kontroli Służby Celnej zgodnie z art. 30 Ustawy jest przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa celnego, a także innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej a państwami trzecimi oraz przestrzeganie przepisów prawa podatkowego w zakresie produkcji, przemieszczania i zużycia wyrobów akcyzowych, a także w zakresie stosowania i oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy. Czynności w zakresie podatku akcyzowego podlegają kontroli do czasu uiszczenia od wyrobów akcyzowych należnego podatku akcyzowego.

Służba Celna ma uprawnienie do kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Służba może ponadto kontrolować m.in. prawidłowość i terminowość wpłat podatku akcyzowego od niektórych wyrobów oraz podatku od gier, rodzaj paliwa w zbiornikach pojazdów, wywóz i przywóz na terytorium RP towarów podlegających ograniczeniom lub zakazom, jak również w niektórych przypadkach ruch drogowy i transport drogowy. 

Polecamy: Kiedy ZUS może kontrolować firmę?

Czynności wskazane powyżej związane z podatkiem akcyzowym i z podatkiem od gier są określane mianem szczególnego nadzoru podatkowego i mogą być one objęte kontrolą stałą. W zakresie szczególnego nadzoru podatkowego wyłączone jest stosowanie większości przepisów o kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy określonej w rozdziale 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej na podstawie art. 84a pkt 1 tej ustawy (chodzi tu o wyłączenie przepisów o maksymalnym okresie trwania kontroli, prowadzeniu nie więcej niż jednej kontroli, zawiadomieniu o zamiarze wszczęcia kontroli oraz o dokonywaniu kontroli w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej), mimo iż do kontroli przedsiębiorcy stosuje się ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - jak stanowi art. 55 Ustawy.

Służba Celna - przebieg kontroli

Kontrola jest przeprowadzana przez właściwy miejscowo organ Służby Celnej. Funkcjonariusze Służby tak jak inne organy kontroli mogą żądać w szczególności udostępnienia i przeglądania akt, dokumentów, przeszukiwać pomieszczenia, przesłuchiwać świadków, dokonywać oględzin, zabezpieczać zebrane dowody. Szczególnym uprawnieniem dla Służby Celnej jest uprawnienie do zatrzymywania i kontrolowania pojazdów i innych środków transportu oraz statków.

Polecamy: Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować CBA?

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...