Jak powstają banery reklamowe

Piotr Węgiełek
Prezes Zarządu Digital Print International
rozwiń więcej
Widzimy je zawieszone na ogrodzeniach, ścianach, rozpięte na specjalnie zespawanych stelażach, przypięte za pomocą rzepa do ścian powietrznych zwanych z angielskiego airwallami [czytaj: erłolami]. Czy zastanawialiście się, drodzy czytelnicy, jak powstaje taka zadrukowana kolorowa płachta materiału? Ten artykuł opisuje od kuchni proces produkcji takiego właśnie banera.

Drukarnia wielkoformatowa

Mówi się o niej także drukarnia solwentowa. W niej powstaje baner reklamowy. W drukarni wielkoformatowej znajdują się maszyny drukujące zwane ploterami solwentowymi.

Ploter solwentowy jest to duża drukarka atramentowa, która zamiast tuszem drukuje kolorowym rozpuszczalnikiem. Ploter posiada głowicę, która rozprowadza farbę wszerz powierzchni przeznaczonej do zadrukowania. Ploter potrafi drukować na następujących rodzajach podłoży: w przypadku banera jest to tkanina zrobiona z PVC (polichlorek winylu) w dotyku przypominająca grubą ceratę; ploter potrafi także drukować na papierze, folii samoprzylepnej, tkaninie flagowej i na np. tkaninie poliestrowej (taki cieniutki plastik).

Do produkcji banerów najczęściej wykorzystuje się plotery rolowe, to znaczy że podłoże przed zadrukiem pobierane jest z rolki. Na rolce nawiniętych jest zwyczajowo 25 lub 50 metrów materiału. Plotery można podzielić w zależności od maksymalnej szerokości podłoża, na którym drukują. I tak mamy plotery o szerokości 160, 320 i 500 cm.

Polecamy: Jak zaprojektować i wydrukować baner dla małej firmy

Druk solwentowy

Załóżmy, że produkujemy baner reklamowy o wymiarach 150 x 450 cm. Co robi drukarz solwentowy? Po pierwsze włącza ploter i zakłada rolkę podłoża. Szerokość rolki? Brawo! 160 cm. Podłoże służące do druku banera nazywa się w żargonie drukarzy… banerem. Mawia się: dziś drukujemy na banerze lub dziś drukujemy banery. Po rozpoczęciu druku głowica przesuwa się w prawo i w lewo nanosząc rozpuszczalnik, a specjalny mechanizm rozwija systematycznie rolkę coraz bardziej. Zadrukowany baner wysuwa się spod głowicy jak paragon z kasy fiskalnej. Oczywiście trochę wolniej. A wszystkiemu towarzyszy zapach rozpuszczalnika. Gdy baner jest już wydrukowany, drukarz odcina płachtę, pozwala wyschnąć wydrukowi, a następnie rozpoczyna proces jego końcowej obróbki.

Zgrzewanie i oczkowanie

Wydrukowany baner należy przyciąć do odpowiedniej wielkości pozostawiając dookoła od 3 do 5 cm wolnego materiału, który zostanie przygrzany na zakładkę celem wzmocnienia brzegów. Etap ten nosi nazwę - wzmocnienie banera zgrzewem. Zgrzew jest to 3-5 cm zakładka przygrzana do spodniej strony banera za pomocą specjalnego urządzenia zwanego zgrzewarką. Dobrze zrobiony zgrzew jest równy i gładki, nie marszczy się. Na zgrzewie nabijane są metalowe oczka za pomocą oczkownicy lub oczkarki. Oczka służą do późniejszego zamocowania banera. Powinny być tak nabite, aby nie kręciły się na zakładce wokół własnej osi, gdyż wtedy mogą w przyszłości łatwo wypaść, co uniemożliwi zamocowanie banera. Po zgrzaniu i zaoczkowaniu baner jest gotowy do użycia. Jeżeli zamawiasz jedną sztukę, najpewniej otrzymasz baner zwinięty w rulon, a całość będzie owinięta folią strecz.

Tak oto w wielkim skrócie wygląda proces produkcji drukowanego banera reklamowego. Baner reklamowy to efektywna i tania forma promocji stosowana przez małe, średnie i duże firmy. Zachęcam wszystkich do rozważenia tej formy promocji.

Polecamy: Drukowanie banerów reklamowych - na co zwrócić uwagę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...