Upadłość polskich firm

W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa. / inforCMS
Liczba polskich firm, które ogłaszają upadłość rośnie z roku na rok. Jednak dobra wiadomość brzmi: w pierwszej połowie 2010 roku liczba ta rosła znacznie wolniej niż dotychczas. Za wcześnie jednak na nadmierny optymizm. Suma sumarum bieżący rok może się zakończyć rekordową liczbą zamkniętych firm. To konsekwencja wciąż obserwowanych skutków globalnego kryzysu z ubiegłego roku, który nie ominął także naszego kraju.

Bankructwa na polskim rynku dotyczyły głównie branży budowlanej i produkcyjnej oraz sektora sprzedaży. Wynika to z prostej przyczyny. Firmy działające w tych obszarach są często powiązane z kapitałem zagranicznym. W przypadku, gdy pojawiają się kłopoty z jego płynnością, zwykle konsekwencje odczuwają też rodzime przedsiębiorstwa.

Firmy dbające o swoje finanse mogą się jednak zabezpieczyć przed opóźnieniami w regulowaniu płatności przez kontrahentów i klientów. I powinni to robić. W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa. Jednym z skutecznych sposobów na uchronienie się przed współpracą z nierzetelnym partnerem jest sprawdzenie go w biurze informacji gospodarczej. Po czerwcowej nowelizacji ustawy regulującej działalnością BIGów, dane dłużników w rejestrach umieszczać mogą także konsumenci i wierzyciele wtórni (w tym firmy windykacyjne, fundusze sekurytyzacyjne). Szacuje się, że dzięki temu na czarne listy dłużników może trafić nawet kilka milionów osób i firm. Mocno uszczelnia się rynek wymiany informacji gospodarczych. Znacząco rośnie zatem szansa na wykrycie nierzetelnego płatnika lub kontrahenta. Maleje tym samym ryzyko podjęcia z współpracy mogącej w efekcie doprowadzić do upadłości.

Przeczytaj również: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Cieszy fakt, że nowe prawo zostało zauważone przez rynek. Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że wyraźnie wzrasta zainteresowanie usługami BIGów. Coraz liczniej zgłaszają się do nas nowi klienci – w tym osoby fizyczne i wierzyciele wtórni. Dopytują o możliwości sprawdzenia przyszłych kontrahentów, a także o wpisywanie danych swoich dłużników. Rejestr Dłużników ERIF podpisał w ostatnim czasie umowy o współpracy z kilkoma firmami windykacyjnymi, z kolejnymi prowadzone są zaawansowane rozmowy. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości do Rejestru Dłużników ERIF trafią dane kilkuset tysięcy zadłużonych osób i firm, które wcześniej nie były nigdzie ujawnione.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Tak szybko rosnące zasoby biur informacji gospodarczej – nieuchronnie wywrą pozytywny na spadek liczby przedsiębiorstw ogłaszających upadłość. Uszczelniony rynek wymiany informacji gospodarczych wyeliminuje sporą część nierzetelnych graczy i poniesie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu przez solidnych przedsiębiorców.

Urszula Okarma - prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...