Jak przebiega kontrola ZUS?

Protokół kontroli jest dokumentem sporządzanym niezależnie od jej wyników.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorców pod względem działania zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. W związku z tym ZUS ma szereg uprawnień wobec przedsiębiorcy, a przedsiębiorca powinien czynić zadość swoim obowiązkom.

Działania inspektorów ZUS mogą przybrać następujące formy:

  • kontroli problemowej, która obejmuje określoną sferę działalności płatnika;
  • kontroli okresowej, dotyczącej wykonania przez płatników i ubezpieczonych obowiązków ubezpieczeniowych;
  • kontroli doraźnej, która skupia się na szybkim zbadaniu określonej sprawy.

Inspektorzy mają prawo badać wszelkie dokumenty związane z zakresem kontroli, wstępu i poruszania się na terenie siedziby płatnika na podstawie legitymacji i upoważnienia do kontroli. Przedsiębiorca powinien być powiadomiony o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodów z zeznań świadków lub oględzin oraz mieć możliwość uczestniczenia w czynnościach kontrolnych. Inspektor jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych.

Przedsiębiorca może wystąpić o wyłącznie udziału w kontroli inspektora nie gwarantującego bezstronności postępowania. 

Zobacz również: Jaki jest przedmiot kontroli ZUS?

Protokół kontroli

Protokół kontroli jest dokumentem sporządzanym niezależnie od jej wyników. Inspektor ma obowiązek rozpatrzyć zgłoszone przez płatnika zastrzeżenia do protokołu pokontrolnego i poinformować go pisemnie o sposobie ich rozpatrzenia Na jego podstawie wydawane są decyzje w zakresie indywidualnych spraw – np. o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych określonych osób, czy wymiaru świadczenia ubezpieczeniowego.

Od decyzji ZUS można się odwołać do właściwego sądu w terminie i na zasadach określonych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała tę decyzję. Organy ZUS zostały wyposażone przez ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych w instrumenty dyscyplinujące płatników składek – zarówno o charakterze finansowym, jak i niefinansowym.

Wśród kar, które mogą być nałożone na niesolidnych płatników, są:

  • kara grzywny do 5.000 zł,
  • odsetki za zwłokę,
  • dodatkowe opłaty w wysokości do 100% należnych składek,
  • przymusowa egzekucja sądowa.

Polecamy serwis ZUS

Sankcje wynikające z innych aktów prawnych to:

  • wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika,
  • zabezpieczenie na majątku płatnika,
  • wykluczenie z postępowania o zamówienia publicz-

Zaleganie z płatnościami wobec ZUS może być poważną przeszkodą podczas ubiegania się o kredyt lub środki finansowe z Unii Europejskiej.

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...