Ranking 2- i 3-letnich lokat terminowych

Lokaty terminowe
TotalMoney.pl co miesiąc przygotowuje ranking lokat terminowych. Najdłuższymi lokatami w nim porównywanymi są te z 12-miesięcznym okresem umownym. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej lokatom, których umowy można zawrzeć na 2 i na 3 lata

Banki chętnie promują lokaty terminowe. To fakt niezbity. Znaczna większość promowanych lokat to produkty krótkoterminowe – z okresami umownymi nie przekraczającymi 12 miesięcy. Można zauważyć także jeszcze jedną prawidłowość – często najkorzystniej (z punktu widzenia klienta) oprocentowane są lokaty 3- czy 6-miesięczne (chociaż i wśród tych zawieranych na krótsze okresy także znajdują się całkiem ciekawe oferty). Co jednak ma zrobić osoba, która może sobie pozwolić na „zamrożenie” kapitału na 2 czy 3 lata i, która chciałaby po tym okresie otrzymać godziwe odsetki? Czy banki mogą jej coś zaproponować? Tak. W ofertach banków można znaleźć – korzystnie oprocentowane lokaty 2- i 3-letnie. Przyjrzyjmy się im i sprawdźmy, które z nich dadzą nam najwyższy zysk.

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

Lokaty 2-letnie

W czołówce zestawienia lokat 2-letnich znajdują się dwa produkty, których oprocentowanie powiązane jest z rynkową stopą referencyjną WIBOR 6M.  Jedną z nich jest, zajmująca pierwsze miejsce, FM Lokata WIBOR Plus FM Banku (6,14% w skali roku), a drugą – Lokata Wiborowa Meritum Banku (6,04% w skali roku). Depozyt oferowany przez Meritum Bank zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. Lokaty te łączy jeszcze jedna (poza sposobem ustalania oprocentowania) cecha. Ich powiązanie z rynkową stawką referencyjną powoduje, że są one oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Aktualnie – zarówno w przypadku Meritum Banku jak i FM Banku – oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 6M z 27 września (4,94%). Listopadowa i grudniowa obniżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej oznacza dla posiadaczy tych lokat najprawdopodobniej obniżkę oprocentowania. Aktualnie WIBOR 6M wynosi 4,29% i wykazuje tendencję spadkową… Bardziej opłacalną, biorąc pod uwagę horyzont czasowy, jest – zajmująca trzecie miejsce w zestawieniu lokata Direct+ on-line Santander Consumer Banku. Jej oprocentowanie jest tylko minimalnie niższe (o 0,03 pp.) od zdobywczyni drugiego miejsca (wynosi 6,00% w skali roku), ale oprocentowana jest wg stałej stopy procentowej, co daje jej posiadaczowi gwarancję utrzymania wysokości oprocentowania w całym okresie umownym. Lokata Santander Consumer Banku dzieli najniższy stopień podium z Lokatą standardową Credit Agricole Banku Polska.

Trzeba dodać, że za podium znalazły się dwie inne lokaty Santander Consumer Banku: Zysk+ Wzrost i Direct+ Wzrost. Ich oprocentowanie wynosi 5,90% w skali roku, a różnią się wysokością minimalnej kwoty, która wynosi odpowiednio 1000 zł i 5000 zł. Tak bogata „reprezentacja” Santander Consumer Banku świadczy o tym, że bank ten na poważnie podchodzi do tematu oszczędzania długoterminowego i oferuje klientom atrakcyjne produkty depozytowe.

Zobacz: Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Skoro wiemy już, która lokata dwuletnia da nam najwyższy zysk, sprawdźmy…

… w którym banku najlepiej założyć lokatę na trzy lata

Zestawienie lokat 3-letnich przedstawia się nieco inaczej niż opisane powyżej. Większość znajdujących się w nim produktów (4 na 6) stanowią lokaty o zmiennym oprocentowaniu.

Pewny zysk? Tylko z 3-letniej lokaty o stałym oprocentowaniu!

W czołówce znalazły się trzy produkty, których oprocentowanie uzależnione jest od stawki WIBOR 6M. Wśród nich są „znajomi” z podium zestawienia „dwulatek”: FM Lokata WIBOR Plus (6,24%) i Lokata Wiborowa (6,14%). Na trzecim miejscu znalazła się, druga w zestawieniu propozycja, Meritum Banku – lokata Meritum Zysku w Internecie WIBOR (6,04% w skali roku).

Wbrew pozorom w bankach można znaleźć warte zainteresowania oferty lokat długoterminowych. Biorąc pod uwagę to, co nie tak dawno działo się na rynku depozytowym po obniżce stóp procentowych, warto chyba bliżej przyjrzeć się ofertom oprocentowanym wg stałych stóp procentowych. W ich przypadku, już w dniu zakładania lokaty, możemy – praktycznie co do grosza – wyliczyć odsetki, jakie wypłaci nam bank. Takiej pewności nie mamy w przypadku lokat o oprocentowaniu zmiennym. W ich przypadku jesteśmy narażeni na to, że bank zmieni oprocentowanie w trakcie trwania okresu umownego. Obserwując to, co aktualnie dzieje się na rynku finansowym, można być pewnym tego, że dojdzie do następnych obniżek stóp procentowych. Podsumowując: w przypadku dwu- czy trzyletniego okresu umownego, jedynie stała stopa procentowa daje pewność, że – mówiąc prosto z mostu – wyjdziemy na swoje. Warto więc nie bać się długoterminowych lokat terminowych. Wiedząc, że po okresie umownym otrzymamy całkiem konkretne odsetki nie będziemy zastanawiać się nad przedterminowym zerwaniem takiej lokaty.

Zobacz: Lokaty oparte na WIBORze

Autor: Totalmoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...