Wybór źródła finansowania

Wybór źródła finansowania / Fotolia / Fotolia
Według danych z 2008 roku w Polsce około 30 proc. aut kupowanych jest przez firmy ze środków własnych, czyli za gotówkę. Jednak udział kredytów i leasingu rośnie, szczególnie w warunkach recesji.

Obecnie firmy najczęściej sięgają po leasing, jako skuteczne i wygodne źródło finansowania. Odchodzą również od zwyczaju „posiadania” przedmiotu, na rzecz jego „używania”. Poniżej są przedstawione cechy dwóch głównych rozwiązań – nabycia pojazdu za gotówkę lub na kredyt oraz w leasingu lub Full Service Leasingu.

Zakup - gotówka lub kredyt

• Kredyt jest w zdecydowanej większości wybierany przez osoby prywatne, firmy natomiast korzystają z leasingu;
• Zakup za gotówkę lub na kredyt jest wykazywany w bilansie przedsiębiorstwa i obciąża go. W rezultacie obniża się płynność finansowa i zdolność kredytowa spółki;
• Wysoki koszt kredytu – jest najdroższą formą zakupu pojazdu – rozwiązaniem dobrym dla tych firm, które mają nadwyżki środków firmowych i mogą je spożytkować na zakup pojazdów;
• Zamrożenie środków własnych, w przypadku zakupu za gotówkę;
• Skomplikowane i czasochłonne procedury przyznawania kredytu – trudniejszy do uzyskania;
• Wysokie wymagania co do zdolności kredytowej i sztywniejsze warunki;
• Harmonogramy spłaty kapitału rzadko dopasowane do faktycznej deprecjacji wartości pojazdu;
• Raty kredytu są zwykle rozłożone na okres krótszy, niż czas przewidywanego użytkowania;
• Pojazdy zaczynają na siebie zarabiać dopiero po pewnym czasie.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Leasing lub Full Service Leasing (FSL)

• Zwiększa płynność środków obrotowych firmy, ponieważ finansowanie odbywa się z obcych środków;
• Pozwala opracować precyzyjny i stabilny budżet na 3-4 lata;
• Księgowany jest na kontach pozabilansowych i nie zakłóca docelowej struktury kapitału firmy;
• Pojazdy nie są własnością leasingobiorcy, więc ich wartość nie jest wliczona w podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym;
• Odroczenie należności podatkowych – tzw. tarcza podatkowa
• Zwrot z inwestycji jest w większości firm wyższy, niż koszt pieniądza płacony firmie leasingowej;
• Flota nie jest finansowana na średnioważonym koszcie kapitału (WACC), ale na rynkowym koszcie pieniądza, powiększonym o marżę kredytową. Dzięki temu firma może zainwestować uwolniony kapitał w podstawową działalność, rozwój czy aktywa biznesowe o wysokiej rentowności;
• Możliwość uniknięcia finansowania podatku VAT – podstawą kalkulacji rat leasingowych jest wartość netto, a firmy leasingowe mają w 100% odliczalny VAT;
• Uniknięcie ryzyka wahań oprocentowania lub innych składników rat;
• Większa niż w przypadku kredytu elastyczność umów w kwestii dostosowania do sytuacji i indywidualnych potrzeb leasingobiorcy;
• Mała elastyczność warunków w trakcie trwania umowy;
• Większość firm leasingowych nie wymaga dodatkowych opłat i prowizji;
• Zabezpieczenie transakcji – łatwiejszy i bezpieczniejszy dla klientów sposób finansowania – standardowe zabezpieczenie umowy: weksel; dodatkowe zabezpieczenie: przedmiot leasingu;
• Uproszczone procedury akceptacji klientów;
• Raty w leasingu mogą być rozłożone na okres przewidywanego użytkowania pojazdów;
• Możliwość dostosowania struktury rat do indywidualnych potrzeb korzystających, np. sezonowych przychodów;
• Skraca cykl inwestycyjny – szybki odbiór pojazdów (oprócz niestandardowych zamówień), ponieważ leasingodawca ma wypracowane mechanizmy sprawnej współpracy z dostawcami usług: producentami aut, ubezpieczycielami, dostawcami opon, serwisami itd.;
• Pojazdy zaczynają na siebie zarabiać od razu;
• Oszczędność czasu – wszystkie formalności związane z umową i jej wykonaniem załatwia leasingodawca;
Leasing, zwłaszcza typu FSL uwalnia firmę od kłopotów związanych z serwisem i wymianami opon, rejestracją, ubezpieczeniami, częściami zamiennymi.

Polecamy: Umowa leasingu - porada

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...