Czy leasingiem można sfinansować rozpoczęcie działalności?

Grzegorz Mikos
Prawnik
rozwiń więcej
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
rozwiń więcej
Czy leasingiem może sfinansować rozpoczęcie działalności?
Właściciele nowo powstałych firm do niedawna nie mogli korzystać z dobrodziejstw leasingu. Obecnie w ofercie kilku działających w Polsce firm leasingowych można znaleźć propozycję dla osób rozpoczynających działalność.

Brak leasingu dla początkujących biznesmenów w ofercie większości firm leasingowych wynika nie tylko z podwyższonego ryzyka, jakie się z tym wiąże dla leasingodawcy. Po prostu firmy w pierwszych miesiącach działalności mają zazwyczaj duże koszty w stosunku do przychodów, natomiast największe korzyści z leasingu są wówczas, kiedy firma wykazuje dochód. Wynika to z tego, że przy leasingu operacyjnym cała rata leasingu jest zaliczana na poczet kosztów uzyskania przychodów.

Powiększone o ratę leasingu koszty są odejmowane od przychodu, dzięki czemu wykazywany jest mniejszy dochód, który podlega opodatkowaniu. Korzyści z leasingu są więc dwojakiego rodzaju. Z jednej strony można wejść w posiadanie sprzętu, użytecznego także poza godzinami pracy, jak np. samochód czy komputer, z drugiej zaś obniżyć płacony podatek.

Po zakończeniu umowy leasingu sprzęt można odkupić od firmy leasingowej, zazwyczaj za ułamek jego wartości. Biorąc kredyt lub pożyczkę, w poczet kosztów uzyskania przychodów zaliczyć możemy jedynie odsetki.

Polecamy: Jakie skutki wywołuje rezygnacja z umowy leasingu?

W przypadku firm leasingowych, podobnie jak w przypadku pożyczek, należy bardzo ostrożnie podchodzić do ofert "leasingu bez BIK" itd. Wynika to z tego, że takie instytucje w zamian za droższą usługę akceptują większe ryzyko. Należy pamiętać, że leasing jest odmianą dzierżawy. Biorąc w leasing samochód nie stajemy się jego właścicielami, ale korzystamy z niego na podstawie umowy leasingu. Bardzo ważne jest więc, aby leasingodawcą była instytucja godna zaufania. W jednej z dostępnych na rynku ofert leasingu dla nowych firm finansowane są samochody osobowe, również z homologacją, o masie do 3.5 tony. Okres finansowania wynosi od 24 do 60 miesięcy, a maksymalna wartość to 250 tys. zł netto. Wkład własny leasingobiorcy wynosi minimum 5% wartości pojazdu. Można więc, dysponując stosunkowo niewielkim kapitałem, pozyskać sprzęt użyteczny pod kątem prowadzenia biznesu. Jednak decydując się na ten rodzaj finansowania, trzeba pamiętać, że koszty leasingu to nie tylko co miesięczna rata.

Firmy leasingowe wymagają ubezpieczenia, które prawie zawsze obciąża korzystającego. Ponadto znaczne koszty wiążą się z koniecznością dokonywania przeglądów i napraw w autoryzowanych punktach serwisowych. Nie można więc szukać oszczędności korzystając z przydomowego warsztatu, instalując zamienniki zamiast oryginalnych części itd. Wskazane przeze mnie koszty mogą być ogromnym obciążeniem dla nowej firmy, zwłaszcza takiej, która dopiero musi zabiegać o zlecenia, inwestować w marketing.

Polecamy: Co zrobić, gdy kończy się umowa leasingu?

Ważny jest także dobry kontakt z firmą leasingową już po zawarciu umowy. Dobrym pomysłem jest zatelefonowanie przed zawarciem umowy na numer, pod którym zgłasza się ewentualne problemy. Jeżeli linia jest ciągle zajęta, to sygnał, że firma koncentruje się na sprzedaży i nie należy spodziewać się wsparcia w razie kłopotów po zawarciu umowy. Znane są przypadki, kiedy to ze względu na przeciągające się formalności przy rozwiązywaniu pozornie błahych problemów, przedsiębiorca nie mógł w pełni korzystać z dobrodzejstw podatkowych leasingu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...