Czym są programy vendorskie?

Konrad Karpowicz
Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska
rozwiń więcej
Masterlease
rozwiń więcej
Czym są programy vendorskie?
Programy vendorskie to programy sprzedaży znanych marek oparte na umowie między daną marką a firmą leasingową, która finansuje dane produkty/usługi. Inaczej mówiąc, program vendorski umożliwia finansowanie poprzez leasing produktów oferowanych przez określonego dostawcę.

Tego typu umowy przynoszą korzyści obu stronom – koncernowi reprezentującemu markę oraz firmie leasingowej.

W branży leasingu pojazdów takie umowy zawierane są z koncernami samochodowymi. Dzięki programom vendorskim leasingodawcy mogą oferować usługę finansowania poprzez leasing samochodów znanych marek na korzystniejszych niż zwykle warunkach.

Korzyści, dla leasingobiorcy wynikające z programów vendorskich to przede wszystkim:

  • obsługa w jednym, wskazanym przez klienta miejscu, uwzględniająca zawarcie samej umowy leasingu, ubezpieczenie oraz rejestrację samochodu;
  • procedura ograniczająca wymagane dokumentu do minimum;
  • minimalny czas zawarcia umowy;
  • konkurencyjna cena samochodu i oferta jego finansowania – dzięki zakupom dużej liczby aut oraz współpracy z koncernami w ramach programów vendorskich firmy leasingowe uzyskują wysokie rabata na zakup samochodów;
  • usługi dodatkowe (ubezpieczenie, wymiana opon, likwidacja szkód, serwis i obsługa oraz wsparcie serwisu);
  • korzyści podatkowe.

Polecamy: Jakie formy leasingu są dopuszczalne?

Sami partnerzy programu vendorskiego również istotnie korzystają na tego typu współpracy. Dla obu stron – koncernu motoryzacyjnego i firmy leasingowej powołanie tego typu programu stawowi istotne rozszerzenie oferty handlowej o kompleksową usługę/produkt, niedostępny w firmach konkurencyjnych. Oznacza to wzrost sprzedaży, zwiększenie konkurencyjności obu partnerów oraz możliwość dotarcia do nowych grup leasingobiorców.

Koncerny motoryzacyjne przystępujące do programu vendorskiego uzyskują od firm leasingowych wsparcie marketingowe, dofinansowania działań promocyjnych, pełne przeszkolenia w zakresie leasingu i technik sprzedaży oraz obsługi.

Programy vendorskie, co do zasady, oferowane są dwutorowo. Leasingobiorca bowiem może zapoznać się z ofertą programu zarówno w siedzibie firmy lub jednym z jej regionalnych biur handlowych, jak i w sieci salonów dealerskich danego koncernu, który przystąpił do programu.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...