Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy

Katarzyna Gara
rozwiń więcej
Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy
Wybierając określoną formę finansowania musimy przeanalizować szereg czynników. Po pierwsze powinniśmy określić aktualne możliwości finansowe oraz przewidywane potrzeby czyli wielkość zaangażowania kapitałowego.

Przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu powinniśmy również odnieść się do zdarzeń, których nie da się przewidzieć w chwili jej podejmowania.

Po pierwsze powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby i ze względu na nie dobrać odpowiedni rodzaj finansowania. Należy również zastanowić się czy rozważamy wcześniejsze niż planowane zakończenie finansowania.

Sprawa ta jest dość istotna ponieważ na rynku istnieją zarówno formy finansowania, z których możemy zrezygnować kiedy nasza sytuacja budżetowa na to pozwala. Niektóre pozwalają na odstąpienie od umowy bez ponoszenia istotnych kosztów. Są jednak również takie produkty, przy których przedterminowa rezygnacja wiąże się z dużym nakładem finansowym.

W przypadku leasingu przedterminowe odstąpienie od umowy nie generuje automatycznie dodatkowych kosztów z tego tytułu. Musimy być jednak przygotowani na dodatkowe koszty wynikające z przepisów podatkowych. Takie obciążenia mogą zaistnieć kiedy leasingobiorca chce nabyć przedmiot leasingu przed przed upływem okresu na który została zawarta umowa.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w takim wypadku finansujący może zostać zmuszony do ustalenia przychodu z tytułu przedterminowej sprzedaży przedmiotu leasingu na poziomie rynkowym, a nie z wysokości wynikającej z przyjętej ceny sprzedaży. Z oczywistych względów jest ona niższa niż aktualna wartość rynkowa przedmiotu leasingu. Tę kwestię szczegółowo reguluje umowa leasingu.

Przy przedterminowym zakończeniu umowy finansujący określa nową cenę sprzedaży poleasingowej. Będzie ona oczywiście wyższa niż ta przewidywania pierwotnie, ponieważ leasingobiorca dokonał mniejszej spłaty części kapitałowej. Natomiast łączna suma opłat leasingowych ulegnie zmniejszeniu ponieważ koszty finansowania zakupu również się pomniejszyły, z tytułu skrócenia okresu finansowania. Oprócz dodatkowych kosztów przy skróceniu okresu finansowania istnieją inne mające wpływ na na ryzyko korzystającego z leasingu.

Polecamy: Ile kosztuje założenie spółki z o.o.

Elementy zewnętrzne to na przykład potencjalne zmiany na rynku. Zaliczamy do nich zwiększenie konkurencji czy konieczność częstego unowocześniania asortymentu sprzedaży.

Elementy wewnętrzne to między innymi płynność finansowa, możliwości dystrybucyjne, przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa czy możliwości zatrudnionego personelu. Ryzykowny jest również nieodpowiedni dobór przedmiotu leasingu np. za mała lub za duża wydajność względem rzeczywistych potrzeb.

Przy umowie leasingu musimy również pamiętać o konsekwencjach, które będziemy musieli ponieść w przypadku niewypełnienia obowiązków, które z niej wynikają. W takim wypadku finansujący może rozwiązać umowę leasingu. Warto także wiedzieć, że przejęcie przedmiotu leasingu nie zwalnia z zaległych oraz pozostałych do zakończenia umowy rat leasingowych. W momencie rozwiązania umowy stają się one bowiem wymagalne, to znaczy, że finansujący ma prawo dochodzić ich zapłaty. Również na drodze sądowej.

Polecamy: serwis Mała firma

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...