Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu
Rozliczanie leasingu w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wymaga zapoznania się ze wskazanymi w nich definicjami.

Na gruncie polskiego prawa mamy do czynienia z rozumieniem leasingu, które wprowadzone zostało za pośrednictwem Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim poprzez zawarcie umowy leasingu finansujący zobowiązuje się do m.in. nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy zgodnie z warunkami określonymi w tej umowie, a korzystający do zapłaty finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wprowadzają dodatkowe definicje. Są to terminy o następującym znaczeniu:

Umowa leasingowa jest to umowa, na mocy której w zamian za opłatę lub serię opłat, leasingodawca dokonuje przekazania leasingobiorcy uprawnienia do użytkowania określonego składnika aktywów przez uzgodniony okres.

Polecamy: Przetarg na leasing

Leasing finansowy jest to taka umowa leasingowa, zgodnie z którą następuje przeniesienie całego ryzyka i pożytków wynikających z tytułu posiadania aktywów. Przeniesienie tytułu prawnego może, ale nie musi nastąpić.

Leasing operacyjny jest to taka umowa leasingowa, która jest różna od umowy leasingu finansowego.

Leasing nieodwoływalny jest to taka umowa leasingowa, której rozwiązanie może nastąpić jedynie w wypadku:
- wystąpienia bardzo mało prawdopodobnego zdarzenia warunkowego,
- za zgodą leasingodawcy,
- zaistnienia sytuacji zawarcia przez leasingobiorcę nowej umowy leasingowej z tym samym leasingodawcą na taki sam lub równoważny składnik aktywów lub
- dokonania przez leasingobiorcę dodatkowej wpłaty w momencie rozpoczęcia leasingu, powodującej, że kontynuacja leasingu ma charakter wystarczająco pewnej.

Rozpoczęcie leasingu stanowi wcześniejsza z dwóch dat:
- data zawarcia umowy leasingowej
- data zobowiązania się stron umowy do przestrzegania podstawowych postanowień umowy leasingowej. Na ten dzień:
- leasing jest ujmowany jako leasing operacyjny lub leasing finansowy oraz
- w odniesieniu do leasingu finansowego dokonywane jest określenie kwot wykazywanych w momencie rozpoczęcia leasingu.

Rozpoczęcie okresu leasingu to data, od chwili której leasingobiorcy przysługuje uprawnienie do korzystania z przedmiotu leasingu. Jest to data początkowego ujmowania leasingu (tj. ujęcia aktywów, zobowiązań, przychodów lub kosztów z tytułu leasingu).

Polecamy: Mała firma

Okres leasingu oznacza nieodwoływalny okres zobowiązania leasingobiorca do leasingu danego składnika aktywów, wraz z wszelkimi dodatkowymi okresami, w których leasingobiorca może kontynuować leasing tego składnika za wniesieniem dodatkowych opłat lub bez nich, ale pod warunkiem, że w momencie rozpoczęcia leasingu jest wystarczająco pewne, że leasingobiorca skorzysta z tego uprawnienia.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...