Ujęcie leasingu zgodne z MSR

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Ujęcie leasingu zgodne z MSR
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zawierają w swojej treści klasyfikacje leasingu. Jej znajomość jest niezbędna dla dokonywania prawidłowych rozliczeń tej formy finansowania działalności.

Oznaczenie danej umowy leasingowej jest leasingiem finansowym lub leasingiem operacyjnym jest uzależnienie od treści transakcji w wymiarze ekonomicznym, ale nie od samej formy umowy.

Przykładowe sytuacje powodujące zaliczenie umowy leasingu do leasingu finansowego:

1. Przeniesienie na mocy umowy leasingowej na leasingobiorcę prawa własności danego składnika przed zakończeniem okresu leasingu.
2. Możliwość zakupu przez leasingobiorcę składnika aktywów za cenę, która zgodnie z przewidywaniami jest niższa na tyle od wartości godziwej (ustalanej na dzień, w którym prawo zakupienia składnika będzie możliwe do zrealizowania), że w chwili rozpoczęcia leasingu zaistniała wystarczająca pewność, że określony leasingobiorca skorzysta z tego uprawnienia.
3. Sytuacja stanowienia przez okres leasingu większości części ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów, nawet jeżeli tytuł prawny nie ulega przeniesieniu.
4. Przypadek, stanowienia przez bieżącą wartość minimalnych opłat leasingowych na dzień rozpoczęcia leasingu wartości zbliżonej do łącznej godziwej wartości przedmiotu leasingu.
5. Możliwość korzystania jedynie przez leasingobiorcę bez dokonywania większych modyfikacji z aktywów będących przedmiotem leasingu z uwagi na to, że mają specjalistyczny charakter.

Polecamy: Mała firma

Do sytuacji, których zajście (każdej osobno lub łącznie) może powodować, że dana umowa leasingowa zostanie zakwalifikowana jako leasingu finansowego:

1. Sytuacja, w której leasingobiorca ma prawo wypowiedzenia umowy leasingowej, a straty leasingodawcy z tej przyczyny ponosi leasingobiorca.
2. Sytuacja, gdy zyski (straty) z tytułu fluktuacji wartości godziwej będącej przypisaną do wartości końcowej uznawane są na rzecz leasingobiorcy (np. jako obniżka opłaty leasingowej wartością równej większości przychodów ze sprzedaży na koniec okresu trwania umowy leasingu).
3. Sytuacja, w której leasingobiorcy przysługuje prawo do kontynuowania leasingu przez dodatkowy okres za poniesieniem opłaty będącej niższą od opłat obowiązujących na rynku w stopniu znacznym.

Polecamy: Jak funkcjonuje leasing zwrotny

W sytuacji, gdy inne powody wskazują na to, że umowa leasingu nie dokonuje przeniesienia co do zasady całego ryzyka (pożytków) z tytułu posiadania przedmiotu leasingu, leasing kwalifikowany jest jako operacyjny. Przykładem jest następujący przypadek:

Prawo własności przedmiotu leasingu zostaje przeniesione przed końcem okresu leasingu. Przeniesienie następuje w zamian za opłatę o charakterze niestałym o wysokości odpowiadającej ówczesnej wartości godziwej przedmiotu leasingu.

Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą (nie ma obowiązku) stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.

Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości (czyli inne niż te podmioty, które muszą stosować MSR-y i MSSF-y na podstawie art. 55 ustawy o rachunkowości), mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej .

Więcej na ten temat oraz lista aktualnych KSR-ów: Krajowe Standardy Rachunkowości

Natomiast niektóre podmioty mają obowiązek stosować MSR-y i MSSF-y. Chodzi w szczególności o:
- spółki, których papiery wartościowe na dzień bilansowy były dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku któregokolwiek z państw członkowskich UE oraz
- banki.

Więcej na ten temat: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowe

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...