Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Przed Barackiem Obamą stoi wyjątkowo trudne zadanie – od prezydenta oczekuje się, że wyprowadzi USA z recesji, jakiej kraj ten nie widział od dziesięcioleci.
Ciemnie chmury nadciągnęły nad amerykańską giełdę, ale pogoda na rynku dolara dopisuje. Zdaniem analityków amerykańska waluta umacnia się w czasie kryzysu, a dodatkowo przemawiają na jej korzyść spekulacje, dotyczące HIA-2. Nie zmienia to faktu, że inwestorów opuścił optymizm. Czy politycy dojdą do porozumienia w kwestii zadłużenia USA?

Tajemniczy skrót HIA-2 to Homeland Investment Act w swojej drugiej osłonie, który być może zastąpi możliwe QE3 i … umocni dolara. Przypomnijmy, mamy rok 2004 – administracja George’a Busha postanawia ożywić gospodarkę poprzez wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm, które zdecydują się na repatriację zysków z zagranicy. W okresie 2005-06 w ten sposób do USA trafia około 300 mld USD, a rok 2005 upływa pod znakiem wzrostu notowań dolara (wystarczy zerknąć na notowania koszyka dolarowego, np. BOSSA_USD). Czy teraz sytuacja się powtórzy? Na rynku o tym już się mówi, a szacunki, które padają, mówią nawet o kwocie, przekraczającej 1 bln USD. To mógłby być mocny zastrzyk dla dolara, który – jak wynika z analizy chociażby BOSSA_USD – ma szanse w najbliższych miesiącach odrobić poniesione wcześniej straty. Niemożliwe? Ale kiedy większość mówi, że coś jest niemożliwe.

Przeczytaj również: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Ostatnie dane makroekonomiczne pokazują, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce jest słaba. Najpewniej przełoży się to też na wyniki tamtejszych spółek za II kwartał, których publikacja rozpoczęła się w poniedziałek. Fatalne dane Departamentu Pracy, które pokazały wzrost stopy bezrobocia w czerwcu do 9,2 proc. i zaledwie 18 tys. wzrost NFP (nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych), to wyraźny sygnał, że program QE-2 w wykonaniu FED nie zdał za bardzo egzaminu. Tym samym lepszy ISM dla przemysłu, który poznaliśmy 1 lipca, w zasadzie niczego nie zmienił. Zresztą Ben Bernanke już w tym tygodniu będzie się tłumaczył z takiej, a nie innej sytuacji w gospodarce – na środę i czwartek zostały zaplanowane jego „testimonies” przed Kongresem. Dzień wcześniej, bo we wtorek wieczorem, pojawią się zapiski z ostatniego posiedzenia FED, po których rynek utwierdzi się w tym, że polityka niskich stóp procentowych utrzyma się jeszcze bardzo długo. To jednak nie musi oznaczać dalszego osłabienia dolara, jeżeli uwzględnimy perspektywę HIA-2.

Polecamy serwis: Inwestycje

Na jesień przyszłego roku mamy zaplanowane wybory prezydenckie w USA. Jeżeli Barack Obama, który jawił się dla Amerykanów jako ten, będzie w stanie wyprowadzić kraj z najcięższej recesji od dziesięcioleci, chce je wygrać, to musi coś zrobić. Możliwości nie ma zbyt dużo. Polityka FED z „quantitative easing” nie wypaliła, a na żadne plany stymulacyjne, nawet pod hasłem inwestycji infrastrukturalnych, Kongres przecież się nie zgodzi (trzeba ciąć wydatki – tak grzmią zwłaszcza Republikanie). Tymczasem wprowadzenie HIA-2 może nie być takie trudne, zwłaszcza że Republikanie z reguły popierają różne ulgi podatkowe. Być może Obamie uda się też przeforsować ulgi dla firm, które planują zwiększać zatrudnienie (o tym też spekulowano na rynku). Warto będzie zatem obserwować los tych dwóch tematów w najbliższych miesiącach.

Tekst jest fragmentem raportu tygodniowego DM BOŚ z rynków zagranicznych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...