Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
rozwiń więcej
Złoty poruszał się w ostatnich dniach w rejonie 200-sesyjnej średniej ruchomej.
Ostatnio złoty zachowywał się ambiwalentnie w stosunku do innych walut. Nastąpiła konsolidacja pary EUR/PLN poniżej wartości 4,00, kurs USD/PLN nieznacznie poszedł w górę, zaś notowania CHF/PLN zdecydowanie poszły w dół, aż do nowego, tegorocznego maksimum w rejonie 3,20.

Notowania franka szwajcarskiego

Znaczne osłabienie złotego względem franka szwajcarskiego wynikało z silnej zniżki kursu EUR/CHF, który przebił dotychczasowe, ustanowione we wrześniu tegoroczne minimum, po czym spadł jeszcze o ponad 2,5 proc. Dopiero czwartek przyniósł odreagowanie. W rezultacie notowania EUR/CHF wzrosły o ponad 1,2570, a para CHF/PLN odbiła się od psychologicznej bariery 3,20 i spadła pod 3,17. W przyszłym tygodniu opór 3,20 powinien w dalszym ciągu hamować osłabienie złotego względem franka.

Wcześniejszy spadek kursu EUR/CHF wynikał ze wzrostu obaw inwestorów, związanych z sytuacją w mniej rozwiniętych krajach strefy euro. W połowie bieżącego tygodnia wzrost rentowności obligacji skarbowych tych państw wyhamował, co rodzi nadzieję na stabilizację notowań euro względem franka w ciągu najbliższych dni. Niewykluczone nawet, iż będą one kontynuować czwartkowe odreagowanie. W takiej sytuacji do końca roku nie powinniśmy już obserwować dalszego wzrostu kursu CHF/PLN.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Notowania euro

Kurs EUR/PLN przez większą część ostatnich sesji pozostawał pomiędzy 200-sesyjną średnią ruchomą, która obecnie kształtuje się nieco powyżej 3,9850, a psychologiczną barierę 4,00. Wskazana średnia była już wielokrotnie naruszana, jednak o jej skutecznym pokonaniu na razie nie może być mowy. Do trwałego przebicia dojdzie dopiero w momencie, gdy kurs oddali się od niej o kilka groszy, na co wskazuje zachowanie notowań EUR/PLN w ostatnich miesiącach. Z próbą takiego ruchu możemy mieć do czynienia w najbliższych dniach. Na rynku bowiem spekuluje się, iż Ministerstwo Finansów będzie chciało pod koniec roku obniżyć kurs EUR/PLN, aby zmniejszyć wartość długu zagranicznego naszego kraju. Wierząc we wskazany scenariusz, w najbliższych dniach inwestorzy mogą przystąpić do zakupów złotego, co doprowadzi do umocnienia polskiej waluty nawet, jeśli MF nie podejmie oczekiwanych działań. Ruch ten nie powinien jednak mieć trwałego charakteru.

Stopy procentowe w Polsce

W ostatnich dniach poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza pozostał na dotychczasowym poziomie. Z wypowiedzi prezesa NBP po posiedzeniu RPP wynika, iż Rada nieco zaostrzyła swoje nastawienie do polityki monetarnej, co dodatkowo zwiększa i tak już wysokie, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w I kw. br. Ewentualne podniesienie kosztu pieniądza powinno wesprzeć trochę złotego.

Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia w listopadzie

W czwartek przed Świętami Bożego Narodzenia zostały przedstawione dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w listopadzie. Pierwszy z wymienionych wskaźników okazał się niższy od prognoz, natomiast drugi – zgodny z nimi. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej, mimo że nieco zawiodło inwestorów, utrzymało się na stosunkowo wysokim poziomie 8,3 proc (r/r), co wciąż dobrze świadczy o dynamice rozwoju naszego kraju.

Sytuacja w strefie euro

W ostatnich dniach obawy, związane z sytuacją w mniej rozwiniętych gospodarkach strefy euro, wpływały bezpośrednio jedynie na notowania EUR/CHF. Wrażliwa zwykle na te obawy, główna para walutowa – EUR/USD, tym razem nie reagowała zbyt silnie na wieści z krajów mniej rozwiniętych. Na przestrzeni ostatnich dni odnotowała ona stosunkowo niewielką zniżkę, nie przekraczającą 1 proc., pozostając przez większość czasu w konsolidacji.

Odporne były również światowe giełdy. Inwestorzy, chcąc pochwalić się wysokimi rocznymi wynikami, utrzymywali główne, światowe indeksy giełdowe na tegorocznych szczytach. Takie zachowanie rynku będziemy prawdopodobnie również obserwować w przyszłym tygodniu.

Po Nowym Roku notowania aktywów mogą zacząć podążać w kierunku wskazanym w ostatnich dniach przez kurs EUR/CHF. Niewykluczone bowiem, że notowania tej pary walutowej wyprzedziły swoim spadkiem inne rynki, które już wkrótce zaczną dyskontować kolejną falę wzrostu obaw o kondycję mniej rozwiniętych krajów Eurolandu, przede wszystkim Hiszpanii. Oddziaływanie tego czynnika, podobnie jak w poprzednich miesiącach, powinno jednak być ograniczone w czasie. W dłuższej perspektywie, dzięki ciągłemu dostępowi do taniego pieniądza, wartość ryzykowniejszych aktywów prawdopodobnie będzie kontynuować wzrost.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynek w ujęciu makroekonomicznym

W ciągu minionych dni kalendarz makroekonomiczny był dość ubogi we wskaźniki. Te nieliczne, które przedstawiono, nie były w stanie istotnie wpłynąć na rynek walutowy. Silniejszą reakcję obserwowaliśmy jedynie w notowaniach funta – najpierw po publikacji danych o wyższym od oczekiwań deficycie budżetowym, później – po nieznacznej rewizji w dół danych o PKB Wielkiej Brytanii za III kw. Oprócz tych szacunków, napłynęło jeszcze nieco istotniejszych danych z USA. M.in. poznaliśmy finalny odczyt PKB, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz zamówienia na dobra trwałego użytku. Mimo że w większości wypadły one słabiej od prognoz, na światowych giełdach utrzymywały się dobre nastroje.

W przyszłym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie jeszcze uboższy niż w ostatnich dniach. Warto zwrócić uwagę jedynie na wskaźniki z USA: indeks zaufania konsumentów Conference Board, indeks Chicago PMI z USA oraz na dane z Chin w postaci szacunków indeksu PMI dla tamtejszego przemysłu. Aktywność inwestorów jest wciąż obniżona, toteż nowe dane nie powinny wywołać przesadzonych reakcji. Powrotu wyższej zmienności należy spodziewać się dopiero po Nowym Roku.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...