Wystąpienie szefa FED nie musi być najważniejsze

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Szef Fed może wydłużyć zapadalność posiadanych instrumentów.
Dzisiaj o godz. 16.00 w Jackson Hole rozpocznie się wyczekiwane od tygodnia wystąpienie Bena Bernanke. Większość inwestorów jest zdania, że szef Fed nie zdecyduje się na kolejną rundę skupu obligacji, tzw. QE3. Może jednak zapowiedzieć wprowadzenie innych, nietypowych działań w przyszłości.

W takiej sytuacji kluczowe pytanie dotyczy tego, jaka będzie reakcja inwestorów. W pierwszym momencie pewne rozczarowanie, a później? A może warto spojrzeć na to nieco inaczej? O godz. 14.30 opublikowane zostaną dane o dynamice PKB za II kwartał – rynek szacuje, że drugi odczyt okaże się słabszy od pierwszego i pokaże wzrost na poziomie 1,1 proc. A co w przypadku lepszego odczytu? Dodatkowo, jeżeli zestawimy tą ewentualność z tym, że Ben Bernanke uznałby, iż bank centralny nie widzi obecnie ryzyka poważniejszej stagnacji czy też recesji, to wtedy rozczarowanie rynków brakiem zapowiedzi QE3 nie byłoby takie duże, a uwaga dość szybko przeniosłaby się na inne kwestie. Oczywiście pewnie na przestrzeni tygodni oczekiwania, związane z QE3, będą wracać.

Wczoraj rano brytyjski Telegraph opublikował ciekawy artykuł nt. kondycji europejskiego sektora bankowego, która, jeżeli wierzyć wycenom rosnących kontraktów CDS na największe banki, nie jest najlepsza. Oczywiście nie trzeba za bardzo domyślać się, że kluczowy dla przyszłości banków będzie dalszy rozwój wypadków w temacie kryzysu na europejskim rynku długu. Tymczasem inwestorzy zaczynają coraz bardziej obawiać się, że polityczne przepychanki mogą opóźnić proces implementacji ustaleń z euro-szczytu z 21 lipca br. W efekcie dzisiaj w trybie pilnym ma zostać zwołana wideo-konferencja ministrów finansów Eurolandu, na której będą oni zastanawiać się nad rozwiązaniem finlandzko-greckiego precedensu (chodzi o dodatkowe zabezpieczenia dla greckiej pożyczki, którego zaczynają domagać się inne kraje). Rynek czuje się też coraz mniej komfortowo w sytuacji, kiedy Niemcy stanowczo odrzucają pomysł emisji euro obligacji, zaś Bundesbank, a nawet sam prezydent Niemiec, kwestionują zasadność i legalność działań Europejskiego Banku Centralnego (chodzi o ostatnie interwencje na rynku długu Włoch i Hiszpanii). Inwestorzy zaczynają też obawiać się politycznych kłopotów samej kanclerz Merkel, która – jak pokazały ostatnie dni – musi mocno przekonywać członków własnej frakcji parlamentarnej do słuszności swojej polityki. Wprawdzie wczoraj starała się zapewniać, że parlament uchwali do 23 września zgodę na zwiększenie uprawnień Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (zgodnie z ustaleniami ze szczytu z 21 lipca), to jednak inwestorzy mogą obawiać się wyroku niemieckiego trybunału konstytucyjnego, który na wniosek kilku posłów ma zająć się zgodnością EFSF z niemieckim prawem – decyzja zapadnie 7 września.

Przeczytaj także: Jak uniknąć strat na giełdzie?

EUR/PLN:

Wczoraj rynek naruszył opór na 4,16, co sugeruje, że cel na 4,18 jest coraz bardziej realny. Niewykluczone, że do testowania tego poziomu dojdzie jeszcze dzisiaj po południu. Mocne wsparcie to okolice 4,14 i dopiero jego naruszenie może być pierwszym sygnałem, że sytuacja na złotym zaczyna się uspokajać.

USD/PLN:

W krótkim terminie rynek utkwił pomiędzy 2,88 a 2,91. Ten drugi poziom może być dzisiaj po południu testowany. Jeżeli jednak później rynek zacznie wracać się w stronę 2,88, może być to sygnał, iż w przyszłym tygodniu będziemy testować okolice 2,84-2,85.

Polecamy serwis: Lokaty

EUR/USD:

Wczorajsze, popołudniowe zamieszanie wokół „idiotycznych plotek”, dotyczących ratingu Niemiec, doprowadziło do spadku w okolice 1,4325. W kolejnych godzinach rynek wracał się jednak do góry i w efekcie na dziennym wykresie mamy na razie białą świecę. Pierwszy ważny opór stanowi wartość 1,4450, kolejny to okolice 1,4475 i dalej rejon 1,45. Dzisiaj zmienność może być podobna do wczorajszej. Nie należy wykluczać, że pierwszą reakcją na słowa szefa FED będzie spadek EUR/USD w okolice 1,4350. Później inwestorów mocno zaskoczyłby powrót do 1,45…

GBP/USD:

Spekulacje, iż nastawienie Banku Anglii może być bardziej gołębie (słowa Martina Weala o tym, że mógłby on poprzeć zwiększenie programu QE, a także obawy, związane z dzisiejszym odczytem PKB za II kwartał), determinowały ostatnio notowania funta, który spadł wczoraj w okolice 1,6250. To silne wsparcie, stąd też wyraźne pogłębienie zniżki może być trudne, chociaż nie jest zupełnie wykluczone (wskazówka leży w danych, podanych do wiadomości o 10.30 i informacjach z USA). Bardziej preferowany scenariusz to obrona 1,6230-1,6250 w dniu dzisiejszym i wieczorna próba powrotu ponad 1,6250.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...