Wystąpienie prezesa EBC nie przyniosło poprawy nastrojów

Prawdopodobnie w przyszłym miesiącu nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych.
Czwartkowe wystąpienie Jean-Claude’a Tricheta nie uspokoiło inwestorów. Nadal pozbywają się oni ryzykownych aktywów. Prezes Europejskiego Banku Centralnego przekonywał, że presja inflacyjna nie jest na tyle silna, aby podnieść stopy procentowe.

Ważniejsze jednak były fragmenty, dotyczące skupu obligacji państw z południa Europy. Trichet powiedział, że EBC będzie kontynuować program skupu obligacji w obecnej formie, sugerując nawet, że takie działania mają miejsce w momencie konferencji. I rzeczywiście bank skupował wczoraj irlandzkie i portugalskie obligacje rządowe. Jednak ostateczny wydźwięk obu faktów był negatywny. Po pierwsze, Trichet nie zapowiedział, że przeznaczy dodatkowe środki na skup obligacji, na co część rynku liczyła, a co z pewnością pokazałoby większą determinację EBC i mogłoby zniechęcić do ewentualnych spekulacji. Po drugie, pominięcie w skupie papierów włoskich i hiszpańskich wzbudziło silne obawy, że oba rynki dłużne są zbyt duże, a środki EBC za małe, aby być w stanie stabilizować ceny. W efekcie strach, iż kryzys zadłużenia nie zostanie opanowany, zaczął ogarniać inwestorów i kapitał ponownie przystąpił do ucieczki od ryzyka. W ciągu kolejnych kilkunastu godzin indeksy giełdowe w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji straciły od 3 do 5 proc. Frank szwajcarski wobec euro wymazał całe środowe osłabienie, umacniał się też jen japoński, pomimo wcześniejszej interwencji Banku Japonii. Wyprzedaż obligacji Hiszpanii i Włoch podbiła rentowności na dziesięciolatkach, odpowiednio do 6,26 proc. i 6,19 proc.

Dowiedz się także: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

Aby zagwarantować stabilizację sytuacji na europejskim rynku długu, a przez to odbudować zaufanie rynków finansowych, potrzeba czegoś więcej niż zapewnień EBC. Jest to dobry krok, jednak przede wszystkim wymaga wsparcia ze strony Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Podczas szczytu przywódców państw strefy euro pod koniec lipca ustalono, że EFSF, posiadający aktywa w wysokości 440 mld euro, będzie uprawniony do skupu obligacji na rynku wtórnym, jednak wpierw rządy państw muszą ratyfikować ten plan, a jak na razie żaden z nich się za to nie zabrał. Również Trichet stwierdził w czwartek, że EFSF powinien być jak najszybciej gotowy do interwencji na rynku obligacji. Europejscy politycy chyba zaczynają sobie zdawać sprawę z powagi sytuacji, gdyż na dziś zostały już zwołane osobne rozmowy prezydenta Sarkozy’ego z premierem Zapatero i kanclerz Merkel. Teraz trzeba działać szybko, jeżeli chce się uniknąć kolejnego załamania.

Polecamy serwis: Inwestycje

Popłoch na rynku finansowym uderza również w notowania złotego. Najsolidniej trzyma się eurozłoty, który od wczorajszych minimów wzrósł tylko o 2 grosze, do 4,04. Na innych parach wzrosty są silniejsze: 6 gr. względem dolara, do 2,8650 i 13 gr. względem frankak, do 3,7420. W dalszej części dnia bardzo wiele będzie zależeć od raportu Departamentu Pracy USA. O 14.30 opublikowane zostaną dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w lipcu (prog. 85 tys.). Pozytywne zaskoczenie przyniesie odreagowanie, z kolei słaby odczyt tylko podsyci niepewność na rynku.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...