Do czwartku na rynkach powinno być spokojnie

Jeżeli oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch i Hiszpanii wzrośnie do 7 proc., kraje te staną się niewypłacalne bez pomocy z zewnątrz.
Wczorajszy dzień na rynku dał dobitnie do zrozumienie europejskiemu nadzorowi, że wyniki stress testów banków z naszego kontynentu w opinii inwestorów nie są aż tak optymistyczne. Za przeceną przemawia nierozwiązana sprawa zadłużenia w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

Beneficjentami sytuacji rynkowej pozostają aktywa bezpieczne, takie jak frank szwajcarski, który notuje rekordowe poziomy względem euro i dolara, czy wybijające się ponad 1600 dolarów za uncję złoto. W poniedziałek oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch i Hiszpanii wzrosło do ponad 6 proc., w reakcji na wyniki testów krajowych banków. To już niebezpiecznie blisko rentowności na poziomie 7 proc., powyżej której zarządzanie długiem państwowym staje się niewykonalne bez zewnętrznej pomocy.

Ucieczka w bezpieczne aktywa nie była jednak nadmierna, co raczej świadczy o tym, że inwestorzy z mocniejszymi ruchami wolą poczekać na rozstrzygnięcia tego tygodnia, czyli przede wszystkim rezultaty czwartkowego szczytu Eurolandu. Liderzy państw strefy euro mają podjąć decyzje, dotyczące drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Ustalenia powinny mieć kluczowe znaczenie dla stabilizacji sytuacji rynkowej i powstrzymania rozprzestrzeniania się kryzysu budżetowego.

Dowiedz się także: Czym są produkty strukturyzowane?

Z kolei do piątku prezydent Barack Obama wyznaczył czas na porozumienie się partii w kwestii podwyższenia maksymalnego limitu zadłużenia. Zakończenie negocjacji do tego terminu da czas na uchwalenie stosownych przepisów przed drugim sierpnia, kiedy rządowi amerykańskiemu mogą skończyć się pieniądze na spłatę zobowiązań. Choć minorowe nastoje, panujące na rynku, świadczą o tym, że oczekiwania co do europejskiego szczytu oraz rozmów w Białym Domu nie są zbyt wygórowane, to przy braku negatywnych impulsów można spodziewać się, że do czwartku rynek pozostanie we względnym zawieszeniu.

Polecamy serwis: Lokaty

Odpoczywając od problemów budżetowych po obu stronach Atlantyku, dziś większą uwagę mogą przyciągnąć publikacje makroekonomiczne. O 11.00 z Niemiec poznamy odczyt indeksu instytutu ZEW, który mierzy nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów. Po południu (14.30) z USA napłyną dane z rynku mieszkaniowego - czerwcowe odczyty wydanych pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych nowych budów. Inwestorzy będą także śledzić publikacje wyników kwartalnych amerykańskich spółek. W ciągu dnia poznamy wyniki Bank of America, Goldman Sachs, Coca-Cola czy Johnson & Johnson.

Wtorek na rynku finansowym, w związku z oczekiwaniem drugiej części tygodnia, powinien upłynąć w spokojnej atmosferze. Większej zmienności można się spodziewać w okolicach wspomnianych wcześniej publikacji. Dla złotego sytuacja jednak nie ulegnie większej zmianie i podtrzymany zostaje przedział zmian 4,00-4,05. Bez wpływu na notowania krajowej waluty będą dzisiejsze publikacje GUS, dotyczące czerwcowej dynamiki produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Moja firma
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku
17 lis 2024

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...