Oprocentowanie włoskich obligacji wzrosło do 5,9 proc.

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Angela Merkel skrytykowała pomysł zorganizowania piątkowego, nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji.
Trudno zaliczyć aukcję włoskich obligacji do udanych. Co prawda papiery zostały sprzedane i to za 4,968 mld EUR, ale zainteresowanie nimi nie było imponujące, a inwestorzy zażyczyli sobie premii. Rentowność 15-letnich obligacji, zapadających w 2026 r., skoczyła do 5,9 proc.

To już bardzo blisko psychologicznej bariery 6 proc., powyżej której przyjmuje się, że kraj może mieć w dłuższym horyzoncie trudności z obsługą zadłużenia (po prostu koszt finansowania jest zbyt duży). Najniższa rentowność na dzisiejszej aukcji to 4,93 proc. dla obligacji 5-letnich. W efekcie rynek przyjął te informacje chłodno, a notowania euro ponownie poszły w dół. W międzyczasie pojawiła się też wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która nieco krytycznie odniosła się do pomysłu organizowania jutro nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Grecji, co może sprawić, iż spotkanie zostanie przesunięte na przyszły tydzień (na obecną chwilę żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły). Z kolei dolara nieco wsparły słowa „jastrzębia” w FED, Richarda Fishera, który otwarcie zapowiedział, iż nie poprze żadnych kolejnych programów QE w wydaniu FED. To pokazuje, że takie decyzje, jeżeli w ogóle za kilka miesięcy zapadną, nie będą już jednomyślne i powinniśmy mieć do czynienia z tzw. zdaniem odrębnym w komunikatach FED.

Dowiedz się także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

O godz. 14.30 napłynęły publikacje danych z USA. Kluczowa sprzedaż detaliczna okazała się lepsza od prognoz (+0,1 proc. m/m) i bez zmian w ujęciu miesięcznym, bez uwzględnienia dynamiki samochodów. Mieszane były dane o inflacji producenckiej PPI (spadek aż o 0,4 proc. m/m), ale już w ujęciu bazowym nastąpiła zwyżka o 0,3 proc. m/m (oczekiwano 0,2 proc. m/m). Nieco lepsze od prognoz były dane o cotygodniowym bezrobociu – spadek o 405 tys. Reakcją rynku stał się wzrost notowań EUR/USD, chociaż ruch ten był bardziej zagraniem pod głosowanie nad pakietem cięć budżetowych (40 mld EUR do 2014 r.) we włoskim senacie, który został przyjęty. Pozostaje czekać na kolejne wystąpienie szefa FED przed Kongresem.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Notowania utrzymują się powyżej 1,42, stąd też na razie korekta wczorajszego ruchu jest płytka. Warto jednak zaczekać na kolejne informacje, które mogą przechylić szalę na stronę spadków. Zejście poniżej 1,42 będzie skutkować szybkim testowaniem okolic 1,4156 (dzisiejsze minima). Nie można wykluczyć, że w ciągu kolejnych kilkunastu godzin rynek zejdzie w okolice 1,41. Zanegowaniem tego scenariusza byłoby wyjście powyżej ostatnie maksima na 1,4280.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...