Amerykanie mają czym się martwić

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Stopa bezrobocia w USA sięga 9,2 proc.
W dniu dzisiejszym nastąpiło brutalne zderzenie z rzeczywistością. Jeszcze wczoraj inwestorzy bliscy byli euforii, w związku z optymistycznymi prognozami ADP. Dzisiaj sprowadziły ich na ziemię dane Departamentu Pracy USA.

W czerwcu stopa bezrobocia poszła w górę do 9,2 proc., a przyrost etatów w sektorze pozarolniczym wyniósł zaledwie 18 tys., co jest najgorszym wynikiem od września ur. Jednocześnie mieliśmy rewizję w dół majowych danych NFP – z 54 tys. do 25 tys. To wszystko sprawia, że Amerykanie nie mają z czego się cieszyć. Jaskółka, jaką okazał się lepszy odczyt ISM dla przemysłu w piątek, 1 lipca była bardzo krótka. Reakcja rynku jednak nieco zastanawia – dolar najpierw zyskał, potem zaczął mocno tracić, aby po południu znów nieco się umocnić. To może pokazywać, że inwestorzy za bardzo nie wiedzą, jaki przyjąć scenariusz na najbliższe dni.

Już we wtorek wieczorem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia FED . Ich wpływ na rynek będzie mniejszy, gdyż zebraniu towarzyszyła konferencja prasowa. Natomiast w środę i czwartek szef FED będzie tłumaczył się przed Kongresem, dlaczego w gospodarce jest tak, jak jest. Czy zasygnalizuje przy tym rewizję swoich oczekiwań na II półrocze? Jest czego się obawiać. Dodatkowo, w poniedziałek Alcoa otwiera sezon wyników amerykańskich spółek za II kwartał, a Barack Obama nadal będzie na gorącej linii z czołowymi Kongresmenami. Negocjacje dotyczą warunków zgody na podniesienie limitu zadłużenia USA. To wszystko teoretycznie może osłabiać dolara, ale wcale nie musi.

Przeczytaj także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

Nadal gorącym miejscem jest Europa – dzisiaj rano inwestorzy nieco przestraszyli się komunikatu, który był czystą formalnością – przedkładał on nad poniedziałkowe spotkanie Eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro) następującą informację: jeżeli stress-testy europejskich banków wykażą konieczność dokapitalizowania części z nich, to instytucje finansowe muszą to zrobić w ciągu 6 miesięcy. Komunikat ten wywołał jednak burzę, zwłaszcza że pamiętano o ostatnich wyliczeniach Moody’s – testy mogła oblać blisko 1/3 banków. Na razie jednak nadzorcy z Portugalii, Włoch i Niemiec stwierdzili, iż ich banki raczej są „czyste”. Kto ma zatem rację? Tymczasem publikacja wyników stress-testów została przesunięta ze środy na piątek, na godz. 18.00.

Polecamy serwis: Inwestycje

Poza kondycją europejskich banków, nadal drażliwy temat stanowi Grecja – najpewniej szczyt ministrów z 11-12 lipca nie wniesie nic w kwestii drugiego planu pomocowego dla Aten. Jak zatem widać, w najbliższym czasie może być trudno o pozytywy. Stąd też nie powinno zbytnio dziwić, dlaczego frank znów znalazł się powyżej 3,30 zł, a inwestorzy chętnie kupują dolary i jeny .

EUR/USD:

Dzisiaj rynek zdołał ustanowić nowe minimum na 1,4204 – blisko kluczowego rejonu 1,42, który jak widać pokazał, że umie się bronić – w efekcie byliśmy świadkami dość szybkiego wzrostu w okolice 1,4350. Taka jest natura zmiennych rynków. Wspomniana zwyżka nie zmienia wiele w całościowym obrazie, zwłaszcza, że o godz. 17.00 byliśmy znów na 1,4250. Może jednak pokazywać, iż z zejściem poniżej 1,42 nie będzie w ciągu najbliższych godzin tak łatwo. Ujęcie dzienne wskazuje jednak, że na początku przyszłego tygodnia powinniśmy testować rejon 1,41.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...