Złoty może zyskiwać

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Poprawa nastrojów na rynkach sprzyja wzrostom złotego.
We wtorek w centrum zainteresowania inwestorów znajdują się dwie kwestie. Po pierwsze, za dwa dni w USA dobiegnie końca program luzowania ilościowego QE2. Po drugie, raport GFK, ilustrujący nastroje niemieckich konsumentów, miał pozytywny wydźwięk.

Opublikowany dziś o 8.00 raport firmy GFK o nastrojach konsumenckich w Niemczech okazał się nieco lepszy od oczekiwań. Tamtejsze gospodarstwa domowe oczekują wzrostu przychodów, wykazują większą chęć do zakupów i prognozują poprawę sytuacji gospodarczej. Wynik 5,7 to pierwszy od lutego odczyt powyżej rynkowego konsensusu (5,4) i powyżej poprzedniej publikacji na poziomie 5,6. Warto zwrócić uwagę na zachowanie tego wskaźnika, gdyż ostatnie fale wzrostów na giełdach sygnalizował z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Nie można też zapominać, że za dwa dni wygasa stymulujący gospodarkę USA program quantitative easing 2. Innymi słowy, na rynki przestanie napływać 80 mld dolarów miesięcznie, czego byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Stabilizacja podaży waluty amerykańskiej może być początkiem zmiany trendów na niektórych parach walutowych rynku Forex.

Dowiedz się także: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

Analiza techniczna pary CHF/PLN w ujęciu tygodniowym pokazuje, że frank traci siły. Indeks Siły Względnej RSI przekroczył w ubiegłym tygodniu wartość 70, co oznacza wykupienie. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce przed rokiem, a złoty w następnych czterech miesiącach zyskał 35 groszy (12,58%) do waluty Szwajcarii. Także ekspansja Fibo, czyli analiza potencjalnego zasięgu fal, sygnalizuje zakończenie obecnych wzrostów. Przyjmując identyczną długość fali, jak wzrosty z 09.03.-29.06.2010, poziomem granicznym jest 3,3589. Jeżeli historia z RSI powtórzy się, jesienią możemy za franka płacić ponownie 3,01 zł. Oczywiście pod warunkiem, że Grecy przegłosują kolejne cięcia budżetowe, a Amerykanie podwyższą pułap maksymalnego zadłużenia kraju.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś fundamentalnym hitem dnia stanie się publikacja indeksu zaufania konsumentów amerykańskich Conference Board, która będzie miała miejsce o godz. 16.00. Rynkowy konsensus wskazuje na niewielki spadek odczytu z 60,8 w maju do 60,5 obecnie. O 15.00 poznamy także indeks cen domów Case-Shiller dla 20 amerykańskich metropolii, który prawdopodobnie wykaże spadek o 4% r/r. Na 13.00 zaplanowano publiczne wystąpienie prezesa EBC, Jean-Claude Tricheta. Dla inwestorów, zaangażowanych w funty brytyjskie, istotne dane makro napłynęły o 10.30, kiedy poznaliśmy finalne PKB za I kw. (prognoza: 1,8% r/r).

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...