Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Problemy Grecji spędzają sen z powiek przedstawicielom państw strefy euro.
Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Złotemu pomogły wczorajsze doniesienia o osiągniętym konsensusie ministrów finansów w kwestii bailoutu Portugalii. Wart 78 mld euro, 3-letni pakiet pomocowy pomoże Lizbonie ustabilizować sytuację gospodarczą. Oczywiście, pod warunkiem wprowadzenia dalszych cięć w budżecie i kontynuowania programu prywatyzacji.

W znacznie gorszej sytuacji jest Grecja, której nie wystarczyło 110 mld euro i rok czasu na poprawę sytuacji. 12 miesięcy po przyznaniu pakietu pomocowego, temat długów tego kraju wciąż jest głównym punktem debat w strefie euro. Jednak tym razem politycy wydają się działać znacznie ostrożniej, mówiąc o ewentualnym, obłożonym wieloma „ale” „reprofilowaniu” wymagalności długu, zamiast restrukturyzacji. Na razie można znaleźć potwierdzenie słuszności wyboru tej drogi. Wczoraj piąty dzień z rzędu taniały greckie CDS-y – instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Rosła wartość euro, a wraz ze wspólną walutą umacniał się złoty. Rynek walutowy wciąż za słuszną uznaje korelację złotego z euro w kontekście wstąpienia Polski do Eurolandu i konwergencji obu gospodarek.

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Analiza techniczna sytuacji pary USD/PLN w ujęciu dziennym pokazuje istnienie silnego oporu w pobliżu bariery 2,80. Na poziomie 2,7949 znajduje się 50% zniesienie fali 3, a pułap 2,7988 to minimum fali 1. Jeżeli kurs nie wybije się ponad tą granicę, cały ruch wzrostowy, jaki dokonał się w maju, stanie się falą nr 4. Ponieważ fale 1 i 3 są podobnej wielkości, ewentualna fala 5 powinna być dłuższa. W przypadku realizacji scenariusza pięciofalowej struktury spadkowej, analiza ekspansji Fibonacciego pokazuje możliwość dojścia kursu USD/PLN w dłuższym okresie nawet do 2,26.

Mimo że w perspektywie kolejnych kilku miesięcy złoty może znacząco umocnić się względem dolara, dziś kurs USD/PLN ma szansę wzrosnąć. W ujęciu 30-minutowym rynek Forex wczoraj i dzisiaj respektował zniesienia Fibonacciego od fali zwyżek (niebieska linia), jakie miały miejsce w piątek i poniedziałek w Azji. Wczoraj pod koniec sesji europejskiej para USD/PLN respektowała wsparcie na 2,7553 (zniesienie 61,8%). Dzisiaj kurs zatrzymał się w pobliżu wyższego pułapu – 2,7638, który wynika ze zniesienia 50% wspomnianej fali. Wzrostową dywergencję sygnalizuje wskaźnik RSI. Jeżeli więc dojdzie do wybicia ponad fioletową linię trendu spadkowego, dolar prawdopodobnie dojdzie ponownie do bariery 2,80. Jego zachowanie w tym obszarze będzie kluczowe dla rozwoju sytuacji w najbliższych dniach. Prawdopodobnie jednak kurs tej pary spadnie, szczególnie że dolar nie ma ostatnio wsparcia ze strony fundamentów.

Polecamy serwis: Lokaty

Dane makro pokazały wczoraj znacznie niższy od oczekiwań napływ kapitałów do Ameryki. Popularny TIC (Treasury International Capital) spadł o ponad 3 md dol. względem poprzedniego odczytu (24 mld względem 27,2 mld) i aż o 36 mld względem konsensusu (60 mld). Słabszy był też indeks NY Empire State. Indeks, pokazujący kondycję firm produkcyjnych stanu Nowy Jork, obniżył się z 21,7 do 11,88. Nie tego oczekiwał rynek, prognozujący wielkość 20.

Dziś poznamy bardzo ważne dane z sektora nieruchomości – kwietniowe pozwolenia na budowę i liczba rozpoczętych budów domów w USA. Obie zmienne będą opublikowane o 14.30 i od nich powinny zależeć dzisiejsze nastroje za oceanem.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...